A magyar kormány morális válságáról tartott sajtótájékoztatót Tóbiás József a szombathelyi MSZP irodában. Mielőtt a pártelnök-frakcióvezető szót kapott volna, Nemény András arról beszélt, milyen változások mentek végbe az elmúlt másfél év alatt az MSZP berkein belül.
Nemény elmondta, hogy az érték alapú politizálásban látják a jövőt és nem az legfontosabb, hogy mindig mindenre egyből reagáljanak, mert múltban ebből csak ellentmondások lettek. Véget kell vetni annak a médiapolitizálásnak, amit a Fidesz folytat, mert a kormánypárt által hirdetett valóság köszönő viszonyban sincs a realitással és az emberek valódi akaratával.
Valódi válaszok kellenek
Tóbiás József szerint a kormány morális válságban van, ahol a kormányközelieknek mindent lehet, addig a többieknek semmi sem jut. Erre jó példa a Nemzeti Választási Irodánál történtek, ahol skinhead kinézetű emberek megakadályozhattak egy magyar állampolgárt abban, hogy népszavazási kezdeményezést adjon be.
A pártelnök-frakcióvezető elfogadhatatlannak tartja, hogy az ügyben nem indult vizsgálat, ahogy az is érdekes, hogy az országban 84 helyen folyik vizsgálat választási csalás miatt, és erről nagyon keveset tud a közvélemény. Mindebből az látszik, hogy teljesen el akarják lehetetleníteni a választási kezdeményezéseket.
Ingatlanban, vagy zongorában áll a pénz?
Előkerült az a 260 milliárd forint is, ami nemrég a Magyar Nemzeti Bankban vesztette el közvagyon jellegét, amiről továbbra sem lehet tudni, hogy ingatlanban, zongorában, vagy milyen kifizetésben parkol a pénz. Tóbiás többek közt ebből a pár száz milliárdból nyújtana gyorssegélyt az egészségügynek és az oktatásnak.
A pénz ott van, csak nem arra költik, a sok felesleges beruházás helyett lehetne 800 milliárd forintot találni a költségvetésben, amiből a közszférában dolgozók bérét emelhetnék és ami a reálszférában is béremelésekkel járna.
Tanárok és orvosok
A Fidesz az oktatást teljesen a KLIK köré szervezte, de az egyközpontú irányítás csúnyán megbukott. Tóbiás József ehelyett a diákok köré szervezné az oktatást, mert a jelenlegi rendszerben 195-212 ezerrel kevesebb pénz jut a diákokra, egyetemistákra.
Az egészségügyben köztudottan magas a munkaerőhiány, egyrészt az elvándorlás, másrészt a pályaelhagyások miatt. Amíg 2010-ben a reál átlagjövedelmek 81 százalékát költötte a kormány az egészségügyre, addig ma ez a szám mindössze 41 százalék.
A magyar egészségügyből jelenleg 20 ezer szakápoló hiányzik legalább, így keveset ér a 20. századi felszereltség is. Tóbiás szerint a másik elképesztő dolog, hogy a krónikus betegeke kikerültek az egészségügyből és szociális ellátórendszerbe kerültek át, ezért az ő gyógykezelésüket a gyerekeiknek és az unokáiknak kell majd fizetnie.
Fizetésemelés kell, mert különben elveszítjük a versenyképességünket
A térségből 60 ezren járnak át Ausztriába dolgozni, mert aki teheti, európai munkát vállal, mert idehaza a szociális olló túlságosan szétnyílt, amire a közszférában dolgozók jelentik a legjobb példát. Amíg egy átlagember havi 60 ezerért dolgozik, addig a főnök havi 5 milliót visz haza.
Ezért népszavazási kérdést csinálnának a vasárnapi zárva tartásból, az állami vezetők díjazásából, a földkérdésből és a Magyar Nemzeti Bankban elköltött százmilliárdok ügyéből is.
Lehetőséget kell adni a magyar választópolgároknak, hogy ezekben a témákban egyértelműen véleményt tudjanak mondani
- fogalmazott Tóbiás József.Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!