Donald Trump, amerikai elnök bejelentette, hogy kilépteti országát a párizsi klímaegyezményből. A kilépési folyamat több évig fog tartani (legkorábban 2020. november 4-én léphetnek ki, de 2020. november 3-án már választások lesznek), és Trump mintegy félórás beszédében elmondta, hogy amennyiben a feltételek jobbak lesznek, készen áll újra belépni. Aztán nem győzte hangsúlyozni, hogy
Amerika ismét nagy lesz
.Trump tehát az egyezmény újratárgyalását erőltetné, mert úgy érzi, jelenleg nem egyenlően osztanak meg a nemzetek között a terhek. Természetesen nem maradhatott el az Obamázás sem, a jelenlegi elnök szerint elődje
rosszul tárgyalt és csak elkeseredettségből
írta alá a megállapodást. Példaként Kínát hozta fel, ami ugyanis továbbra a világ egyik legnagyobb széndioxid-kibocsátója, és a párizsi egyezmény alapján lehetősége nyílik a károsanyag-kibocsátás növelésére 2030-ig.Európa nem akar újratárgyalást
Trump szándéka már korábban sem volt ismeretlen, a múlt heti G7 találkozón mindenki őt győzködte, hogy ne lépjen ki. A mindenkibe beletartozik Kína, Oroszország, de fehérházi pletykák szerint még Ivanka Trump is. A világon eddig csak két ország volt, ami nem csatlakozott az egyezményhez, Szíria és Nicaragua.
Úgy látjuk, a lendület, amit a párizsi klímaegyezmény létrehívott 2015 decemberében, visszafordíthatatlan, és határozottan úgy látjuk, hogy az egyezményt nem lehet újratárgyalni, annyira fontos bolygónknak, társadalmunknak és gazdaságunknak
- írja közös közleményében Angela Merkel német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök és Paolo Gentiloni olasz miniszterelnök.Macron egyébként még Trump saját korábbi kampányszlogenjét is megremixelte, amikor azt mondta: "make our planet great again." (Vagyis ne csak Amerikát tegyük naggyá, hanem a bolygót is.)
De üzentek neki a svédek,
SwedishPM on Twitter
@realdonaldtrump We urge you to show global leadership, we need the USA on the team. Your Nordic Friends #ParisAgreement
és a belga miniszterelnök is.
Charles Michel on Twitter
I condemn this brutal act against #ParisAccord @realDonaldTrump Leadership means fighting climate change together. Not forsaking commitment.
Még Orbán Viktor is megdöbbenve nyilatkozott a Kossuth rádióban a kilépésről.
Sokkhatás alatt vagyok
, mondta a kormányfő, majd hozzátette, Magyarországon közmegegyezés van abban, hogy a klímaváltozás valóság, veszélyes dolog, és mivel globális természetű, ezért a vele szembeni fellépés is globális szintű cselekvést igényel.Ez ellentétes mindazzal, amit az amerikai elnök döntött.
Bizarr közleményt adott ki a magyar szervezet
Aki hisz Isten törvényeiben, tisztában van azzal, hogy a TEREMTŐ nem tévedett, a széndioxid nem káros anyag
- kezdi közleményét a Reális Zöldek Klub, amely korábban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy azt állították, Sólyom László mindenkit elakar pusztítani.
Az EMBER életfunkciója nem környezetszennyező
- írják, majd kiemelték, hogy a széndioxidnak nagy szerepe van a növények életében, hiszen a zöld levelű növények napfény és a bennünk található klorofill katalitikus hatása folytán a levegő széndioxid tartalmából cukrot állítanak elő oxigén egyidejű felszabadulásával.A klub a globális felmelegedésről is nyilatkozott:
egy olyan hazugság, amelynek célja a civilizáció lerombolása! A széndioxid, korunk legnagyobb tudományos botránya! Klímaváltozás mindig is volt és lesz!
De ezzel még nem álltak le, beleszálltak az ENSZ klímakonferenciájába is:
Az utóbbi két évtizedben 20 alkalommal rendeztek az ENSZ égisze alatt klímakonferenciát, és a párizsi lett az eddigi tárgyalássorozatok mélypontja, ugyanis klímaváltozás megelőzését tűzték zászlójukra a szervezők.
Az éghajlat természetes okok miatt változik. A széndioxid nem káros anyag. Nem a széndioxid okozza a melegedést, hanem a melegedés váltja ki a széndioxid koncentráció emelkedését. A széndioxid légtrágya!
- írták.Természetesen a megújuló energiák sem maradhattak ki a szórásból:
A megújuló energiák mértéktelen alkalmazása járul hozzá az időjárási szélsőségek kialakulásához és leginkább a villanyszámla növekedéséhez.