"Nem vagyunk zombik!" - tízezren tüntettek a sajtószabadságért a Parlamentnél

Kossuth tér visszatért, igaz, ez alkalommal nem pártszimpatizánsokkal, hanem a szabad véleménynyilvánítás híveivel, köztük Dopemannel és Mécs Imrével. A demonstráció nem tartott sokáig, ellenben két hét múlva folytatódik.

Némi zavarodottság volt leolvasható a Kossuth térre metróval érkezők arcáról, az állomás peronjára lépve ugyanis hangosbemondó szólott a mozgólépcső meghibásodásáról. Már a tömegközlekedést is elszabotálta a Fidesz, gondoltuk kajánul, de valójában csak az egyik lépcső nem indult meg a három közül, a riadalom, hogy nem jutunk a felszínre, felesleges volt. A tömeg látványosan zúdult ki a kapun, a térhez közelítve pedig jószerével mindent ellepett az egyébként mérsékelten viselkedő emberhad. A rendőrség később mikrofonon át is bejelentett közlése szerint tízezren jelentek meg a téren ezen a napon, január 14-én pénteken.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

A kinyilatkoztató látványelemek között akadt "Merjünk nagyot ébredni" feliratú tábla éppúgy, mint szigszalaggal betapasztott száj, de a többség csak csendes - illetve olykor magasabb decibelértékeket is súrolgató - jelenlétével tiltakozott. Bakács Tibor Settenkedő azért eleresztette a hangját:

Nem vagyunk zombik!

- adta meg egyben ars poeticáját is a rendezvénynek.

Tüntetés a sajtószabadságért a Kossuth téren
több fotóért klikkeljen!
Unger András

Magamhoz rántok egy kis szénhidrátot / elolvasom a híreket a papírmédiából / utána buszmegálló, majd kondizok a combinón / bizony-bizony, én nem taxizok hobbiból / húzok a rádióba, a zöld stúdióba / hogy a mikrofonba újabb rímet fonjak

- csinált hangulatot egy kis reppel a budapesti underground bulikban jól ismert Busa Pista, akit nyilvánvalóan a médiahatóság Tilos Rádióval kapcsolatos eljárása (melynek során egy kemény szövegű amerikai hip hop szám lejátszása miatt rótták meg az adót, erről itt írtunk) miatt hívtak fel a színpadra.

Elküldeni Orbánnak e-mailben

Nemsokára kiderült, hogy már kiáltványa is van a Facebookon szerveződő mozgalomnak. Ezt Gryllus Dorka olvasta fel az összegyűlteknek, pontjai pedig a következőket foglalják magukba: a médiatörvények alkotmányosságának vizsgálatát, a szakmai szervezetek képviseletét a médiaszabályozás átalakításában, a médiatestületek politikai függetlenségének biztosítását, az önkényesen kiszabható és aránytalan büntetések lehetőségének eltörlését, a törvény által védett magántitkok és az újságírók bizalmas forrásainak tiszteletben tartását, a közszolgálati hírszerkesztőségek függetlenségének helyreállítását, szakmai szervezetek bevonását a Közszolgálati Kódex kialakításába.

Bakács ezek után Fölkel Róbertet, a demonstráció egyik szervezőjét kérte meg, hogy ennek nagyméretű változatát szögelje ki a mögöttük látható falra, hozzáfűzve, hogy

nincs benne helyesírási hiba.

Villámkacajra fakadt a tömeg.

Tüntetés a sajtószabadságért a Kossuth téren
Gryllus Dorka felolvassa a kiáltványt
Unger András

Ezek után még arra kérte az internetezőket, hogy aki egyetért céljaikkal, azok küldjenek Orbán Viktor e-mail címére levelet az említett kiáltvány tartalmával. Ez nagyobbacska derültséget keltett, illetve nagyobbat már csak az generált, amikor hozzátette:

nagyon szeretnénk, ha leszakadna a szerver.

Hip-hop maffiózó és 56-os elítélt a tömegben

Az utolsó fellépő Bródy János volt, aki először közölte, hogy azért, mert valakinek nagy a hangja, nem biztos, hogy igaza van, majd belekezdett két jól ismert, témába vágó dalába, a Ha én rózsa volnék, valamint a Miért hagytuk, hogy így legyen címűekbe. A közönség idősebbik fele jól hallhatóan énekelt az ezüst üstökű dalszerzővel együtt. Bakács végül megpróbálta hazaküldeni a tömegeket - akik között felbukkant Dopeman és Mécs Imre is (lásd galériánkban!) -, ami elég lassan sikeredett, és bár rendőrök csak mutatóban voltak, felhívta rá a figyelmet, hogy nem kéne velük összeszűrni a levet, mert a tüntetés csak hétig volt bejelentve - igaz, háromnegyed hétre már véget is ért.

Végül komótosan mi is eloldalogtunk egy még mindig lelkesen doboló zenészcsapat mellett, de előtte még rögzítettük, hogyan is nézett ki a tér a feloszlás előtti pillanatokban, amikor még senki nem indult haza.

Pár bónusz szó így a végére: Varsóban és Bécsben is szolidarítottak a sajtószabadság hívei a magyarországi megmozdulással egyidőben. Utóbbi egy fokkal már nagyobb volumenű volt, mint a terepet neki előkészítő kistestvére, és ha a szóban forgó Facebook-csoport hetvenezres taglétszámát vesszük alapul, akkor lehet ez még nagyobb ívű is. Január 27-én, amikor ismét várják a sajtószabadság híveit egy második felvonásos tiltakozásra, kiderül.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

A Fidesz médiaszabályozása teret enged az önkénynek

Ilyen mondatokkal, továbbá sistergő rádiózajjal, és egymás szájára tapasztott tenyerekkel tiltakoztak a sajtószabadságért folyó tüntetés szónokai az egykori MTV-székházzal szemben. Üres transzparensek is a magasba emelkedtek.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet