Egyelőre inkább csak találgatások vannak, minek is köszönhetjük, hogy a Covid-19 vírus az egész bolygón alapjaiban felforgatta életünket. A végső következtetésekre még várnunk kell egy darabig, de mindenképpen figyelemre méltó a Deutsche Welle írása.
A cikk szerzője – számos tudományos tanulmányra hivatkozva - azt állítja, hogy szoros összefüggés van a jelenlegi koronavírus-járvány és az erdőirtások között.
Az erdők – amely alatt leginkább az ember által érintetlen, hatalmas őserdőket érti – pajzsként megvédenek bennünket a koronavírustól és egyéb betegségektől.
Ha elpusztítjuk őket, magunkra szabadjuk vesztünket.
A kutatók – írja - már két évtizede figyelmeztetnek, hogy rossz vége lehet a mértéktelen erdőirtásnak, így sokan nem is lepődtek meg mostani a fejleményeken.
Az egyik legfigyelemreméltóbb „jövendölés” a lengyel Aneta Afelt 2018-as tanulmánya.
A varsói egyetem kutatója egészen pontosan leírta, mi fog történni: egy veszélyes fertőző betegség jelenik meg Ázsiában, amely majd a denevérekből a kerül az emberi szervezetbe.
A kutató a fő okként a népesség robbanásszerű emelkedését, a gyenge egészségügyi viszonyokat és az ottani erőirtást jelölte meg okoknak.
A vírusok – közöttük a koronavírusok – ugyanis remekül elvannak magukban az őserdőkben, alapvetően nem jelentenek veszélyt az emberre, de amikor kivágják a fákat, felborul az egyensúly.
A denevérek azért keveredtek most alapos gyanúba, mert számos koronavírus hordozói, és amikor eltűnnek a természetes élettereik, előszeretettel költöznek be a városokba.
„Amikor egy vírus, amely nem volt része az emberi evolúciós történetének, elhagyja a természetes közegét és belép az emberi testbe, annak káosz a vége. A mostani koronavírus járvány ezzel szembesít minket – mondja Ana Lucia Tourinho brazil kutató.
Jó lenne békén hagyni a brazil őserdőket
A fentebb kifejtett okok miatt nem ártana némileg óvatosabbnak lenni.
Brazíliában eddig soha nem tapasztalt gyorsasággal irtják az Amazonas őserdőit, így van, aki szerint a következő világjárvány onnan fog elindulni.
„Ha ezek az erdőket letaroljuk, megjósolhatatlan milyen betegségek szabadulnak ki onnan”- mondja vészjóslóan Tourinho.
A legújabb brazil adatok szerint egyértelmű összefüggés van az erdőirtás és a betegségek között: a fák eltűnésével emelkednek például a malária és a Leishmania-fertőzés számai.
A kutatások szerint a brazil denevérek kb. 3200 féle koronavírust hordoznak.