A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt két évben rekord méretűvé vált a legnagyobb és a legkisebb nettó átlagbért regisztráló megyék közti szakadék. A különbség negyedévről-negyedévre nőtt, 2014-ben a legmagasabb átlagos nettó jövedelem Budapesthez volt köthető - ott 200 062 forint volt az átlag -, míg a legkevesebbet a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében élők vihették haza, akik 109 984 forintot kerestek.
Ez azt is jelenti, hogy a fővárosiak átlagosan 82 százalékkal több pénzből gazdálkodhatnak havi szinten, mint az ország keleti felében élők. A szakadék mélyülésének dinamikáját jól tükrözi, hogy 2013 év végén ez a különbség még
csak
75,4 százalékos volt – ahogy azt az mfor.hu elemzése mutatja.Igaz, ezt a képet tovább árnyalja a tény, hogy a keleti megyékben sokkal nagyobb mértékű a közfoglalkoztatás is, ami a minimálbérnél kevesebb jövedelmet jelent az ott élőknek, de a statisztikába ez is beleszámít, igaz, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei cégek bérfizetési képessége is valószínűleg kisebb, mint egy fővárosi cégé.
Mi a helyzet Vasban?
A dobogó második fokát Győr-Moson-Sopron megye foglalja el 161 447 forintos nettó átlaggal, míg a harmadik helyezett Komárom-Esztergom megye lett 153 353 forinttal. Jó hír azonban, hogy Vas az egyik olyan megye, ahol a legjobban nőnek a nettó keresetek, negyedévenként átlagosan 5,7 százalék a bérnövekedés, ez a mutató Győr-Moson-Sopron megyében csak 5 százalék körül volt.
Reálszinten azért még vannak gondok
Megyénkben a reálszintű növekedés már alacsonyabb volt, csupán 4,9 százalék, ami azt jelenti, hogy a bérekkel együtt az árak is nőttek. A reálszintű növekedés csúcstartója a maga 6,7 százalékával Somogy megye lett, míg Győr-Moson-Sopron itt is hozni tudta az 5 százalékot, derül ki az mfor.hu adataiból.
Ausztria vs. Magyarország, avagy a nagy
gazdaságilag hova vándoroljak
Nyugati szomszédaink viszont átlagosan majdnem négyszer akkor nettó fizetést kapnak, mint a magyar átlag és ebből kétszer jobban élnek, mint mi, igaz, nyugaton az életszínvonal is drágább. Nemzetközi viszonylatban csak a válság sújtotta ukránoknál, a gazdasági embargókkal meglegyintett oroszoknál és a románoknál élünk jobban. A tőlünk szintén keletre és államcsődközelben evickélő görögök azonban még így is sokkal jobban élnek, derült ki a portfolio.hu grafikonjaiból.
Szóval, nem csak honi viszonylatban érdemes összevetni, hogy hol mennyivel élnek jobban az emberek, hanem érdemes megnézni azt is, külföldön mi a helyzet, ha már annyit foglalkozunk gazdasági ki- és bevándorlókkal. A portfolio.hu másik grafikonján, a piros vonal jelzi a Magyarországi szintet, és ehhez mérten jól láthatóak a különbségek, az egyes,hanyatló nyugati országokhoz
képest.Címlapkép: portfolio.hu