"A polgármester, a főpolgármester, illetve a megyei közgyűlés elnöke (4) bekezdés szerinti döntéséhez szükséges a megyei, fővárosi védelmi bizottság előzetes jóváhagyása. A megyei, fővárosi védelmi bizottság az előzetes jóváhagyás tekintetében a döntési javaslat beérkezését követő 5 napon belül köteles dönteni, amely határidő jogvesztőnek minősül."
Többek között ezt tartalmazza Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes éjjel benyújtott törvénytervezete. A javaslat lényege, hogy minden, a polgármester által kezdeményezett döntés előtt ki kell kérni a megyei (Budapesten a fővárosi) Védelmi Bizottság jóváhagyását.
Erről szóló cikkünkben A polgármesterek döntési jogát is el akarja venni a kormány veszélyhelyzetben - Szombathely polgármestere reagált 2020. April 01. 10:17 Nemény András, Szombathely polgármestere is elmondja aggályait.
Az önkormányzati bizottságok ügyeiben is a Védelmi Bizottságnak kell döntenie
Viszont a törvényjavaslat teljesíthetetlen feladatot róna a Védelmi Bizottságokra. A veszélyhelyzet kihirdetésével a képviselő-testületek, közgyűlések döntési jogát a polgármester kapta meg, ami már így is elég sok feladat. Azt valószínűleg át sem gondolták, hogy az önkormányzati bizottságok helyett is a polgármester dönt most.
A bizottság önállóan döntöttek olyan ügyeiben, ami az önkormányzat számára nem, de az egyének számára fontos, utóbbiaknak akár létfontosságú is lehet. Elég csak a szociális segélyekre, a szociális bérlakások kiutalására gondolni, a sort folytathatnánk.
Most ezekben az ügyekben is a Védelmi Bizottságoknak kell dönteniük. Gondoljunk bele, hogy egy Szombathely méretű városban naponta akár 50 döntést is kell hoznia a polgármesternek, illetve a törvényjavaslat elfogadása után a megyei Védelmi Bizottságnak.
A javaslat szerint ugyanis a megyei illetve a fővárosi Védelmi Bizottságok kapnák a döntési jogot.
Vagyis, a Vas megyei Védelmi Bizottságnak csak Szombathely esetében legalább napi 50 döntést kellene hoznia. Ráadásul
Vas megyében 208 polgármester van.
A kisebb településeken valószínűleg nagyságrendekkel kevesebb, havi néhány döntés születik de ott vannak a városok ahol, ha nem is szombathelyi nagyságrendben, de naponta döntéseket kell hozni.
Laza becslés szerint így
a Vas megyei Védelmi Bizottság elé naponta akár 100-200 döntés is kerülhet, amiről véleményt kell formálniuk.
De a törvényjavaslat szerint nem is biztos, hogy kell. A javaslat semmit nem ír arról, hogy mi van akkor, ha a Védelmi Bizottságok leterheltség, időhiány vagy tanácstalanság miatt nem döntenek egy ügyben. Semmi kényszerítés, semmi szankció.
Márpedig, ha nem a megadott öt napon belül nincs döntés az adott ügyben, akkor annak jogvesztő hatása van. Ami azt jelenti, hogy ha a Védelmi Bizottság öt napon belül nem nyilvánít véleményt az adott ügyben, akkor azt a döntést nem szabad meghozni.
Jogosnak tűnik a feltételezés, hogy ezt a javaslatot nem gondolták át, vagy valamilyen, általunk még nem ismert szándék van mögötte.