Vége a kézi vezérlésnek az MTVA-nál, legalábbis az egyik szerkesztő szerint

Az állami hírügynökség egyik munkatársa szerint a választások óta nem továbbítják a felsőbb vezetésnek a politikailag érzékeny híreket, ezért pedig senkit nem ért semmilyen retorzió.

Felszabadult az MTVA, véget ért a kézi vezérlés a közmédiánál - erről a Népszavának beszélt az állami hírügynökség egyik kiadási joggal rendelkező szerkesztője.

A lap áttekintése szerint az elmúlt időszakban valóban kiegyensúlyozottabb lett az M1 és az MTI hírszolgáltatása, csütörtökön például teljesen objektíven számoltak be Magyar Péter ausztriai látogatásáról vagy a kegyelmi ügy dossziéjának nyilvánosságra hozataláról.

Mint ismert, a Fidesz kormányzása alatt kézi vezérlés és cenzúra működött a közmédiában. Voltak úgynevezett engedélyköteles témák, amelyek körébe lényegében az Orbán-kormány számára érzékeny témák tartoztak. Még a kiadási joggal rendelkező szerkesztők sem publikálhattak például a papi pedofíliával, a migrációval, a homoszexualitással vagy az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos cikkeket. Az engedélyköteles témákban írt cikkeket ugyanis el kellett küldeni a főszerkesztő-helyetteseknek, akik tovább küldték a hírigazgatóknak, és egyes dolgozók feltételezése szerint nem kizárt, hogy aztán végül államtitkári szinten dőlhetett el, anyagaik publikálhatók-e - írják.

A Népszava forrásai szerint ez már a választást követő héttől megszűnt, azóta semmit sem továbbítanak a vezetésnek, és ezért senkit nem ért semmilyen retorzió. Hozzáteszik, mindez azért érdekes, mert Németh Zsolt 'Pitbull', az M1 hírigazgatója még egy április 15-i állománygyűlésen azt mondta Objektív M1 Híradó: élt két napot April 18. 08:56 , amíg itt van, érdemi változások nem lesznek a hírszolgáltatásban. A lapnak az egyik, MTVA-nál dolgozó informátor azt mondta, Németh egyelőre a helyén van, de már ritkán látják már őt a munkahelyén, noha korábban nap mint nap találkoztak vele.

Az állománygyűlés után egyébként az MTI több dolgozója levelet küldött Papp Dánielnek, az MTVA vezérigazgatójának és Altorjai Anitának, a Duna Médiaszolgáltató vezérigazgatójának is. Ebben azt követelték, állítsák vissza az MTI független, pártatlan hírszolgáltatását. A portálnak nyilatkozó MTI-s szerkesztő szerint levelükre semmilyen reakció nem érkezett, ennek ellenére elképzelhetőnek tartja, akciójuknak köze lehetett a cenzúra megszűnéséhez. „Hallgatólagosan adtak engedélyt” – mondta.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet