Magyarországon a háztartások 98 százalékában van vezetékes víz, azonban csak a települések 60 százalékán megfelelő minőségű az ivóvíz - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriumi vizsgálataiból.
A legtöbb helyen az indikátor paraméterek miatt kifogásolt minőségű az ivóvíz, de előfordul kémiai szempontból, vagy eseti bakteriológiai kifogásolt víz is. A Pénzcentrum gyűjtötte ki és rendszerezte az adatokat, amelyek azt mutatják, hogy az ország nagy területein kifogásolható az ivóvíz minősége.
Ami persze nem jelenti, hogy az adott területen ne lenne iható a víz. 2021-ben készült az utolsó jelentés, azután ugyanis megváltozott a vízminőség vizsgálatának módszere, 2023-tól sokkal több paramétert vizsgálnak a laboratóriumokban.
A településekről szóló részletes jelentéseket úgy kell értelmezni, hogyha a vizsgált paraméterek mindegyike bizonyos határértékeken belül marad, akkor az ivóvíz minősége megfelelő. Ha egy vagy több paraméter kíesik az elfogadható határértékből, akkor kifogásolt a minőség. Ezek alapján négy kategóriába sorolják a települések vízminőségét:
Az idei adatok alapján a 3155 vizsgált település közül 1892 helyen (60 százalék) megfelelő minőségű az ivóvíz. Indikátor paraméterek miatt kifogásolt minőségű ivóvíz 1126 településen volt, vagyis az esetek 35,7 százalékában. További 110 helyen eseti bakteriológiai kifogás merült fel (3,5 százalék) és 27 településen kémiai szempontból volt nem elfogadható az ivóvíz minősége a vizsgálat idején (0,9 százalék).
Sok oka lehet, ha a csapvíz nem megfelelő minőségű. Az egészségre káros szennyezéstől, mint az arzén vagy nitrit, az érzékszervi gondokat okozó vas és mangán szennyeződésen át, a fertőtlenítésből hátramaradt klórszármazékokon keresztül egészen a hányást és hasmenést okozó baktériumokig, ezeket mind mérik a laboratóriumok.
Vas megyében is vannak problémák
A Pénzcentrum által készített infografikán minden település kereshető, ehhez a térkép könnyen nagyítható is. A települést jelző ikonra kattintva olvashatók a legfontosabb adatok.
Vas megyére szűkítve a térképet azt látjuk, hogy sok területen kifogásolható az ivóvíz minősége. A megye nagy részén azért mindenki megnyugodhat, ezek a területek kék színnel vannak jelölve. A sárgával jelölt településeken az indikátorparaméterek miatt kifogásolható a vízminőség. Ide tartozik például Répcelak, Olmód környéke, Celldömölk térsége, a Rába vonala Szentgotthárdtól Körmenden át Vasvárig, valamint az Őrség déli része.
Bakteorológiai kifogás jóval kevesebb településen merült fel: Kétvölgy, Ivánc, Oszkó, Boba, a Kemeneshát térsége, valamint Rábapaty környéke érintett.
Kémiai szennyeződést a Dunántúlon nem találtak az ivóvízben. Makó környéke és az Alföld egyes pontjai szennyezettek kémia anyaggal.
Megjegyzésként írjuk, hogy Borsodban és az Alföld jelentős részén kifogásolható az ivóvíz minősége.