Szombathely zenei termelékenységéről mindig is örömmel zengtünk-bongtunk, ám az utóbbi időben új kezdemények nemigen bontogatták szárnyukat - egészen tavaszig, amikor szó szerint is így történt.
Mindennek kezdete 2006 nyara, amikor az ötletgazda Miski Ádám Erdei Jánossal karöltve instrumentális zenéket komponált. Dalaikban eleinte sokkal több elektronikus alap volt, mint ahány élő hangszer szólalt meg. Az örömzenéléshez azonban nem elég a szempler (előre rögzített hangmintákból dolgozó, 21. századi zeneszerszám - a szerk.) és a szintetizátor.
Kellett a szólista. Keretek közé szorít, de új irányvonalat is hoz
- vallja Ádám.Kellett a szólista
Egy évvel később Horváth Dániel bekopogtatott.
Egyik kezében a hegedűtok, másikban a kottafüzet, pedig eredetileg pozános volt a terv.
(a hegedű volt az utolsó hangszer, amire gondoltak volna.) Az akkor együtt zenélő hármashoz csatlakozott Ambrus Kata, és megszületett a rádiókból ma már jól ismert Spring Is Here első verziója, és a videoklip ötlete is körvonalazódott már a fejekben.Tavaszi zsongástól megrészegült szerelmes bogarak
Az ötletet tett követte, 2007 őszén megkezdődött a hónapokig lázasan folyó díszletépítés és készülődés. Karácsony László képzőművész kézjegyét jegyzik a filmkockákon látható tárgyak és eszközök, Balogh Szabolcs szabómester kreativitását a jelmezek. A jeleneteket Wolf Ferenc fényképezte. A zenekarban időközben énekesnő-csere történt, a virágmikrofon mögött lebegő szitakötő nem más, mint Kutasi Heléna.
Az elkészült klip és werkfilm végül sikerrel debütált a szombathelyiek előtt egy június eleji sajtótájékoztatón a Savaria Moziban. Sőt, a szereplők - életnagyságú suszterbogár, bodobács, pillangó és még ki tudja mi - az idei Bloomsday-en is kirajzottak "Gyantaillatú szerelem" - Bloomsday képriport 2008. June 17. 06:59 , a szokatlanhoz nem szokott járókelők meglepetésére és a gyerekek nagy örömére.
"Muzsika, amit csak jó zenészekkel lehet előadni"
A fiatal zenekar nemcsak ötletekben és tervekben, hanem alkotóiban is kiteljesedik. Idén tavasszal Erdei Jánost a gitárhúrok mögött felváltotta Szarvas Péter. Horváth Dániel hegedűművész mellé csatlakozott egy ifjú csellista, Gyenge András, és egy dobossal is bővült a csapat – bemutatkozása az első koncerten várható.
A mikrofon membránját továbbra is Kutasi Heléna bűvöli, a billentyűs hangszereket pedig Miski Ádám, aki a zeneszerző, a zenekar producere és a klip rendezője egyben.
"A zenék többsége impressziókról szól"
A próbák folyamatosan zajlanak, az egyre kevesebb elektronikus alapot felváltja a minél több élő hangszer. Szekciónként próbálnak, szöveget írnak, stúdióznak.
A zenei alaphoz a hangszerek hozzáteszik a szólamokat, a többi zenész által alakul az első ötlet. Végtére is a zenék többsége impressziókról szól.
Az eredményben a vájtfülűek felfedezhetik a jazzt, a bossa-novát, a lounge-ot, a vonós szekció által a klasszikus zenei hangzást. Az egyszerű, ám szépen kidolgozott dallamok egy kávézó teraszára varázsolnak, afféle
udvarias elektronikus dzsesszt
kreálva, ahogy Ádám fogalmaz.Augusztus 24-én este minden kiderül: a Voler Mouche-t akkor már színpadon is láthatjuk végre, a maga teljességében.