A centenáriumi év már januárban startolt - de a java még hátra van, hiszen Szombathely 20 helyszínen közel 50 (Weöres Sándor életművéhez köthető) programmal rukkol elő. Ami méltányolandó- a tervezett program összeállításában tényleg a város legtöbb kulturális intézménye részt vett. Így verses, zenés, képzőművészeti attrakciókkal, színházi és filmbemutatókkal (irodalmi- és rajzpályázattal, versmondó versennyel, színjátszó találkozóval, óvodai és iskolai programok tucatjaival) tiszteleg Szombathely a költő előtt.
Dráma kerestetik – 3 millió a tét
A Weöres Sándor Színház a szezon zárásaként bónusz-előadással is készül. A társulat – mikor máskor - június 22-én a költő születésének 100. évfordulója alkalmából műsorra tűzi, Valló Péter rendezésében, a „Szent György és a sárkány” című darabot. Emellett a napokban lezárult a színház drámapályázatának első szakasza. Nem várt sikerrel, hiszen 184 pályamunka futott be, ebből 174-et fogadott be a kiíró. Az előzsűrizés már megkezdődött, első körben Dúró Győző dramaturg és maguk a színészek olvassák át a pályaműveket, majd neves szakmai zsűri dönt a legjobbról. A tét nem kevés, a nyertesnek 3 millió forint üti a markát. (A kiíró elvárása volt, hogy a pályázatra beadott művek Weöres Sándor Testamentumának szellemében jöjjenek létre.) Az eredményhirdetés pedig a névadó 100. születésnapján: június 22-én lesz.
A teljesség felé
A "Teljesség felé" című estén pedig nem kisebb előadók keltik életre Weöres misztikus sorait, mint Gryllus Dániel, Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Palya Bea, Szalóki Ági, Bognár Szilvi, Ferenczy György, Both Miklós.
A centenáriumra a szombathelyi színház a névadó költő tiszteletére konferenciát, életmű kiállítást, Csöngén „Nagy versmondást”, valamint „Fűnek-fának Weöres Sándort” címmel különleges családi programokkal fűszerezett majálist szervez a szabadba, a Kámoni Arborétumba.
Amikor Leopold Bloom Weöressel találkozik
Pár érdekesnek tűnő rendezvényt azért kiemelünk az Agora programjaiból: például idén a Bloomsday (tudják, Virág Lipót éltetésének napja, június 16.) is a Weöres centenárium jegyében telik. Ezen a napon egy szimbolikus kulturális programokkal benépesített sétányt hoznak létre a két irodalmár, Joyce és Weöres szobra között. (A Joyce- és a Weöres-szobornál az irodalom, a Perint-parton pedig a képzőművészet és kortárs zene dominál majd.)
Forradalmi játék hat képben, hat szombathelyi helyszínen
És hogy teljes legyen a programajánlatunk, a centenárium mellett a jövő héten esedékes március 15-ei városi rendezvényekre is felhívták a figyelmet. – A Márczius című darab rendezője és írója, Kelemen Zoltán mesélt a részletekről. (Aki emlékszik rá, négy éve már részesei lehettünk a Szombathelyen megtestesült forradalomnak, Sándorral egy kör-úton – "Márczius" Szombathelyen 2009. March 15. 18:09 aki lemaradt róla, most újra átélheti) A WSSZ színészei belevisznek bennünket a forradalomba, megint életre kel a „Márczius” – Kelemen Zoltán ezzel a címmel alkalmazta színpadra és rendezte meg a nevezetes nap történetét, mint valami modern betlehemest. A szerzőnek és játékmesternek négy év elmúltával nem kellett mást tennie, mint elővenni a szövegkönyvet (azt mondja, itt-ott azért változtatott rajta), és megadni a jelet a játékra. Premier március 15-én, 10 órakor.
De a hosszú hétvégén sem érdemes elhagyni Szombathelyt (máshol sem lesz jobb idő – üzenete Lazáry alpolgármester), hiszen március 14-én a Vasi Skanzenben Huszártoborzót tartanak a Múzeumfaluban, majd este (csütörtökön) 19 órától az MSH-ban a 25 éves Csík Zenekar ünnepi koncertje vár.