Nagy szülöttünk: Bárdossy

A városi televízióban, no meg a hetilapban mindenki olvashatta a meghívót: Bárdossy László, a kivégzett miniszterelnök születésnek évfordulóján, vagyis ma, szentmisét mondanak a Ferences templomban, holnap koszorúzás a Szent Márton temetőben. Aláíró a MIÉP városi szervezete.

A városi televízióban, no meg a hetilapban mindenki olvashatta a meghívót: Bárdossy László, a kivégzett miniszterelnök születésnek évfordulóján, vagyis ma, szentmisét mondanak a Ferences templomban, holnap koszorúzás a Szent Márton temetőben. Aláíró a MIÉP városi szervezete.

Ha eddig valaki nem tudta volna: Bárdossy László miniszterelnök, aki 1941-ben hadat üzent a Szovjetuniónak és az Egyesült Államoknak, Szombathelyen született. Majd amikor a háború után a népbíróság háborús bűnök miatt halálra ítélte, kérésére itt is temették el. Sírja a Szent Márton temetőben található.

Akik tiltakoztak

Szóval van nekünk mit megkoszorúzni holnap délben. A kérdés, hogy kell-e? Őszintén szólva, a meghívó nem okozott túl nagy izgalmat a városban. Egyedül az SZDSZ Új Generációjának helyi szervezet gondolta úgy, hogy tiltakoznia kell. Szombat délelőtt röplapokat osztogattak a városban, Radnóti: Töredék című versére asszociálva: "Milyen korban élünk?" címmel.

Mint írták, számukra Bárdossy neve a gyűlöletet és az erkölcstelenséget jelenti.  Úgy vélik, Bárdossy és (mai) elvbarátai nem tartoznak azok közé, akikre magyarként büszkék lehetünk Megemlékezni nem a bűnösökről, hanem az áldozatokról kell. (Úgy látszik, a liberalizmusnak is van határa.) 

És akik eljöttek

Este ötkor jó hatvanan lehetnek a Ferences templomban. Sokukról látszik, ők csak szentmisére jöttek, függetlenül attól, kiért szól. De vannak, főleg az idősebb korosztályt képviselő urak, akiről lehet tudni: ők Bárdossyért vannak itt. A városi politikusok közül senki - úgy látszik, sejtik, hogy talán mégsem szerencsés itt megjelenni. A szentbeszéd felettébb óvatos. Bárdossy kitűnő neveltetéséről, széles műveltségéről, tanulmányiról, s politikai karrierjéről esik szó. Egészen a miniszterelnökségig. Itt abbamarad a történet. Inkább arról hallunk, hogy az isteni ítélőszék elé mindenkinek oda kell állni, és ott majd számon kérik, mint tett az ember a szabad akaratával. A mi dolgunk nem ítélkezni, hanem imádkozni egy ember lelkért.

Bár a politikusok hiányoznak, a közszolgálati MTV nem. (Az esti híradóban aztán kis képes hírösszefoglalót láthatunk a jeles, MIÉP szervezte eseményről.) De ha nem jött volna el az MTV, akkor sem süllyedt volna el nyom nélkül feledésbe a Bárdossy-emlékmise. A MIÉP helyi elnöke az oldalsó szószékről - megfelelő magasságba emelkedve -, kis kézi kamerájával alaposan rögzített mindent. Lesz mivel büszkélkedni! Én távozom.   

Odakinn egy idősebb hölgy kicsit zavartan közli: ki lehet ez a Bárdossy? Valamikor tanult róla, de hogy mit? Ismerős hölgy érkezik: - Hol van ilyenkor egy rendes mise? - kérdi. A választ hallva hátat fordít a Ferences templomnak, s gyorsan elindul a Székesegyház felé. 

D.J.

BÁRDOSSY László (1890-1946)

"Politikus, miniszterelnök. 1922-től a külügyi pályán tevékenykedett, különböző beosztásokban. 1941 elejétől külügyminiszter. Teleki Pál halála után miniszterelnök. Aktív németbarát politikát folytatott. 1941-ben a Parlament hozzájárulás nélkül előbb a Szovjetuniónak, majd az Egyesült Államoknak is hadat üzent. 1942 márciusában ellentétbe került Horthyval, ezért lemondott. A háború után a népbíróság háborús bűnök miatt halálra ítélte, kivégezték."

(Hadtörténeti gyűjtemény)

Időközben egy szerkesztőségünkhöz eljuttatott levélben is tiltakoztak a Bárdossy-megemlékezések, illetve a rendezvények meghívójának a médiában való megjelenése ellen.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet