Itt a lét, avagy a lé a tét? – Parázs hangulatú fórum Magyar Bálinttal a szombathelyi főiskola integrációjáról

Szombathely fafejű egy város - ez...

Mindhiába a sok egyeztetés, azon túl, hogy a főiskola önállóságát féltők úgy vélhették, Magyar Bálinttal szemben – egy kirohanásoktól sem mentes, paprikás hangulatú főiskolai fórumon – megvívtak egy csatát (jól benyomtak neki), ezen a borongós tavaszi napon semmi érdemi nem történt (hacsak a színfalak mögött nem).
Ergo hasztalan bizonygatta Magyar Bálint és államtitkára, hogy megalapozatlan az a szombathelyi félelem, miszerint a Nyugat-magyarországi Egyetemmel történt integráció után megszűnik a Berzsenyi Dániel Főiskola, ezt nem igazán hitték el neki. Hiába cáfolt a miniszter pontról-pontra és állta a pofonokat, hasztalan jött a főiskola a maga igazával, kongatta a vészharangot, mindenki süket fülekre talált a másik oldalon…

Hol volt hol nem volt, hogy a legelején kezdjünk
Mint ahogy nemrégiben a Nyugat is részletesen beszámolt róla, a miniszter szombathelyi látogatásának elsődleges oka, hogy nemrégiben újra téma lett a Berzsenyi Dániel Főiskola és a soproni székhelyű egyetem integrációja. Ismeretes, a tárca és a főiskola között a vita abból kerekedett, hogy míg a minisztérium az ideális megoldásnak azt tartaná, ha a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskolát a soproni székhelyű Nyugat-magyarországi Egyetemmel összevonnák, addig itt másképp képzelik a jövőt. Saját szombathelyi székhelyű egyetemet, vagy egy erős és önálló, Zalával kooperáló regionális főiskolát akarnak.

Egy nehéz nap indulója: a sajtótájékoztató
Magyar Bálint első körben, még délelőtt a város közgyűlésébe látogatott, ahol többé-kevésbé sikertelenül kívánta eloszlatni a városatyák beolvasztással kapcsolatos félelmeit. Majd a sajtó következett. Az SZDSZ székházban, Hankó Faragó Miklóssal (a város SZDSZ-es országgyűlési képviselője) és Feiszt Györggyel (SZDSZ-es kulturális alpolgármester) állták a sarat, fejtették ki részéletesen, miért is jó és szükségszerű a szombathelyi főiskolának ez a kényszer-házasság.

Félő, Szombathelynek már nem lesz hova felszállnia
A miniszter szerint a szombathelyi főiskola az integrációval kapcsolatban már így is jelentős késében van. Ha most elmegy az utolsó vonat is, félő, Szombathelynek már nem lesz hova felszállnia. A sajtó által példaképp felhozott gyöngyösi és nyíregyházi főiskolák (amelyek megmaradhatnak önállóan) példájára pedig a miniszter elmondta: ezek az intézmények, a Bolognai folyamatban a hároméves, alapozó szintű képzésre kívánnak ráállni – ez szinte csak egy kiemelt szintű középiskola..a Szerk –, és nincsenek egyetemi ambícióik. Szombathelynek azonban, úgy tudja, más tervei vannak.

„Gazdasági önállóságért harcolva pedig nem egyéni pozíciókat kellene féltenie”
A főiskola dinamikus fejlődése is szóba került, amire a miniszter úgy reagált, könnyű úgy fejlődni, hogy az állam folyamatosan finanszírozza a beruházásokat. És ha megürül a zseb, lehet panaszkodni, hogy miért nincs még ez vagy az. Ezért is vallják azt: hosszútávon az az intézmény lesz életképes, amely egy-egy projektjéhez jelentős magántőkét is fel tud majd mutatni.

Sopron feltételei kapcsán (melyek közül a főiskola számára anno a művészeti és testnevelési kar megszüntetése volt elfogadhatatlan) a miniszter annyit mondott, nem levélben kell a rektoroknak üzengetni egymásnak. Le kell ülni, tárgyalni és kompromisszumokat keresni. Ha Szombathelynek nem tetszik valami, tárgyaljon, védje meg álláspontját, álljon a sarkára, nem megsértődni kell. Gazdasági önállóságért harcolva pedig nem egyéni pozíciókat kellene féltenie.

A miniszter a sajtótájékoztatón még részletesen tárgyalta a felsőoktatásban várható reformokat, valamint a tárca más irányú, például diákhitellel vagy Sulinettel kapcsolatos elképzeléseit. Ezek részletezésére azonban most hely hiányában nem térünk ki. (Ha valakit érdekel, könnyen, akár a minisztérium honlapján is utánanézhet) Szorítkozzunk inkább a helyi integrációra…

Mikor látott a díszterem ennyi izgatott szempárt?
A miniszter eztán a kari tanáccsal, majd 15 órától a főiskola Dísztermében a hallgatósággal és az oktatói gárdával találkozott. Jelen volt mindenki, aki az ügyben számít: kint a pulpituson Magyar Bálint és oldalán Mang Béla államtitkár, a HÖK helyi elnöke és Prof. dr. Gadányi Károly, a főiskola rektora. A sorok között a főiskola tanársága, felpaprikázott hallgatósága és a helyi közélet.
Az érdeklődés egyébként szokatlanul nagy, utoljára talán a Pornóakadémia néven elhíresült gólyabáli talkshow-n látott a terem ennyi izgatott szempárt. A soproni rektor, dr. Faragó Sándor is eljött, igaz, bár személyét az elkövetkező két órában számtalan vád érte, egyszer sem szólat fel.

A főiskola csatasorba állt, remekül megszervezte önmagát
A hallgatói önkormányzat az integráció ellen egy állásfoglalást adott ki, amihez a nap folyamán aktivisták gyűjtötték az aláírást. Több mint ezret alá is írták, amit a miniszternek a fórum végén adtak át.
Valóban figyelemre méltó volt a szervezettség: a diákok tapsviharban kitörő lelkesedése, és az intézményükért való aggódásuk. A felszólalásoknál hamar tetten-érhető, előre megkomponált koreográfiát láthattunk: a levezénylő oktató, Stipkovits Ferenc mindig név szerint szólítja az épp soron következőt, akik közül némelyik hamiskásan kacsingat össze a vezetéssel. Azért vannak spontán megnyilatkozások is, ám a mai közállapotok hű leképezéseként diskurzus helyett többnyire magán-monológokat hallhattunk.

Mindenki hajtogatta a maga igazát.
A felszólalók némelyikének szavai teljes tájékozatlanságot tükröznek, olykor olyan kifejezetten bunkó, sértegető hangnemben és stílusban megfogalmazva, amire, ha főiskola rektora lennék, nem lennék büszke.
Mindenesetre Magyar Bálint állta a sarat, próbált a végsőkig higgadt maradni. Azért egy fiatalembernek végül mégis sikerült vérig sértenie, azzal, hogy kioktatta, milyen miniszter az, aki csak rombol, nem épít. Ő is mellébeszélt olykor, le is intették ezért párszor, azonban becsületére legyen mondva, a végsőkig érvelt és győzködött. A főiskola álláspontját leginkább összeszedetten és érthetően dr. Gál László, a volt főigazgató mondta el. Arról beszélt, amiről aznap valóban beszélni kellett volna.

A lét a tét: Európai léptékben kell gondolkodnunk
Magyar Bálint közölte, a felsőoktatás reformjának az a tétje, hogy a magyar egyetemek és főiskolák az uniós oktatási piacon is ütőképesek maradnak-e. (Hiszen a csatlakozás után félő, ha nem tesznek ellene, a határok megnyitása után a legjobb hazai diákokat és tanárokat elszipkázzák a külföldi egyetemek.)
A szombathelyi főiskolával kapcsolatban Magyar Bálint úgy vélte, a régió városainak kicsinyes versengése helyett összefogásra lenne szükség. Más perspektívában kell a felsőoktatást szemlélni, nem a csak a helyi érdekeket kell figyelni. A hazai palettán, utalt rá, a csatlakozást követően csak erős, integrált, komoly szellemi kapacitásokkal, anyagi koncentrációval rendelkező intézmények állják majd a versenyt. Ha Szombathely, Zalaegerszeg, Sopron és Mosonmagyaróvár összefogna, Nyugat-Magyarországon is létrejöhet egy olyan felsőoktatási intézmény, amely nemzetközi mércével mérve, hosszú távon is piacképes lehetne. (Például jöhetnének a burgenlandiak Szombathelyre tanulni.)

A demográfiai apállyal is számolni kell
Magyarországon 70 ezren érettségiznek egy évben, tavaly 104-ezer diákot vettek fel felsőoktatási intézményekbe. (Körülbelül ennyi kisiskolás jelentkezett idén első osztályba.) Miközben az elmúlt 15 évben 3,5 - 4-szeresére nőtt a hallgatói létszám, ez a növekedés, a demográfiai mutatók miatt nem tartható fenn. Az utóbbi időszakban a karok száma 117-ről 163-ra növekedett. Ennyi a jövőben nem lesz életképes.
Megoldás? A liberális politikus szerint nem a minisztérium feladata megmondani, melyik szakot szüntessék meg, döntsön a piac. Szerinte azok az intézmények, karok és szakok maradjanak fenn, ahol lesz diák, ahol pedig elfogynak, az megszűnik.

Egy érv és az ellenérv…
Arra a többször is elhangzó kérdésre, miszerint az integráció kötelező-e, vagy csak egy elképzelés, Magyar Bálint elmondta: a beolvasztásról nem ő és a minisztérium, hanem az országgyűlés dönt. Ő csak közvetíteni jött. Mi garantálja majd a főiskola autonómiáját? – Kérdezték, mire a miniszter úgy válaszolt, ez is tárgyalás kérdése, úgy kell megállapodni, feltételeket megszabni, hogy ne csorbuljon Szombathely érdeke. – Ki mondja, hogy Szombathelynek bármit is fel kéne adnia? Senki sem akar semmit sem lerombolni – közölte aztán a miniszter, amikor egy HÖK-ös hallgató a kivívott érdemeiket (pl. a Gólyabált) siratta el.
– Mennyi időt ad a minisztérium – kérdezték mások. Nem rajtam áll, mondta erre a miniszter. – Mennyi kell? – fordult a rektorhoz, aki hamiskás mosollyal az arcán csak ennyit válaszolt: rövid.
A miniszter arra az aggodalomra, miszerint az integráció fő hibája, hogy Sopron nem egyenrangú félként tárgyalt Szombathellyel, úgy válaszolt: az integrációban ezért is lenne szerencsés, mondjuk segítségként, az egyensúlyok kialakításához Zalaegerszeget is bevonni. De a miniszter szerint minden csak tárgyalás kérdése…

Mindenesetre a hosszúra nyúlt vitából annyi kikerekedett, hogy miniszteri nyomásra a két felsőoktatási intézményi rektor rövidesen leül egymással. Aztán hogy mi lesz ezzel a házassággal?

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet