A BDF nem házasodik, az integráció az igen kimondásának hiányában elmarad

A főiskolát akarata ellenére senki sem kényszerítheti arra,...

A Berzsenyi Dániel Főiskola vezetése és Szombathely politikai elitje a múlt héten lezajlott parázs hangulatú integrációs fórum után most először egyeztetett a hogyan továbbról. A főiskola ugyanis már akkor, az oktatási miniszter előtt demonstrálta, semmilyen formában nem kíván a soproni székhelyű Nyugat-magyarországi Egyetemmel integrálódni. Többeket azonban továbbra is nyugtalanít a kérdés: Miként lesz így Szombathelynek Egyeteme? A tét nem kevés, ebben mindenki (pártállástól és pozíciótól függetlenül) egyetért. Ha ugyanis Szombathely színvonalas felsőoktatási intézmény nélkül marad, előbb-utóbb „halott” város lesz.

A csütörtök délután lezajlott megbeszélésen (értesüléseink szerint) a főiskolát Prof. dr. Gadányi Károly rektor valamint Balogh Imre, az iskola Informatikai Intézetének vezetője képviselte. A meghívottak között volt dr. Hankó Faragó Miklós, a város SZDSZ-es, Sági József Fideszes országgyűlési képviselője, valamint a polgármester, dr. Ipkovich György is. Az egyeztetés kimeneteléről, az ott elhangzottakról a jelenlévőket telefonon faggattuk. Arra is kíváncsiak voltunk, ki hogyan látná szívesen eztán a főiskola jövőjét.

Miután világos lett: a főiskola az integrációt semmilyen formában nem díjazza, maradt az egyéni útkeresés
Mielőtt részletesen kifejtenénk, melyik résztvevő miként vélekedett az integrációról, arra mindenki rábólintott, egyetlen helyes megoldás létezik: a folyamatos egyeztetés és a kompromisszum-keresés. Bár a múlt héten az integrációs vitafórum azzal a miniszteri javaslattal záródott, hogy a rektorok üljenek le egymással tárgyalni, mára kiderült, ebben akkor Magyar Bálint sem igen bízott. A főiskola autonóm intézmény, akarata ellenére semmire sem kényszeríthető. Mivel tehát mind a főiskola vezetése, mind a hallgatói önkormányzat és a felszólaló tanárok az integráció ellen foglaltak állást, az integráció-pártiak is belátták, nincs miért tovább agitálniuk. Az integráció ötletét tehát elvetették.
A felsőoktatási törvény módosítása kapcsán a minisztérium egy újabb javaslattal is előállt, a Nyugat Pannon Egyetem ötletével, amely, kihagyva Győrt, a Sopron- Szombathely- Zalaegerszeg tengelyen valósult volna meg. A feltételek állítólag Szombathely számára ezzel kedvezőbbek lehettek volna, jobb tárgyalási pozíciókat jelenthetett volna. A főiskola azonban úgy döntött, ez a megoldás sem megfelelő a számára.

Ezzel elúszott egy hajó…
A döntés a főiskola kezében volt, ezzel a lehetőséggel azonban nem kívántak élni. Ezzel elúszott egy hajó – foglalta össze tömören véleményét Hankó Faragó Miklós országgyűlési képviselő. Ő, a miniszterhez hasonlóan a főiskola biztos jövőjét az integrációban, egy jól kiépített a Nyugat Pannon Egyetemben látta volna. Mivel a magyar felsőoktatásban óriási verseny van, számára kérdéses miként sikerülhet a főiskolának, hosszú távon egyedül, tartósan magas színvonalon megmaradni. Az uniós oktatási piacon is ütőképesek maradhat-e?
Szerinte most, hogy az egyetemmé válás lekerült a napirendről, a főiskolának a legfontosabb feladata az kellene, hogy legyen, minél több egyetemi szakot akkreditáltasson. Kérdés azonban számára, hogy a magyar egyetemi lobbi mennyire engedi ezt. Figyelmezett arra, nem kellett volna automatikusan Sopron feltételeit elfogadni, lehetett volna tárgyalni is.
Sopron feltétele – a művészeti és testnevelési karok megszűntetése – az egyeztetésen részt vevők mindegyikéhez hasonlóan számára is elfogadhatatlan lett volna. Ezért is kellett volna most újra leülni és egyezkedni. A Nyugat Pannon Egyetem esetében – magyarázta Hankó Faragó Miklós – szó sem volt soproni székhelyről, és a kilencfős rektori tanácsban sem állhatott volna fel soproni túlsúly.

Jó, hogy nem ugrott bele a főiskola - Még minden lehetséges.
Sági József Fideszes országgyűlési képviselő a minisztérium mostani integrációs törekvéseit elhamarkodottnak, kapkodónak és átgondolatlannak ítélte. Ez a folyamat véleménye szerint még korántsem érett meg, így jó, hogy nem ugrott bele a főiskola.
Szerinte az ügy ott lett elhibázva, hogy a politikusok a választáskor beígértek Szombathelynek egy egyetemet, amit bármi áron fel szeretnének mutatni. Sági József azonban nem pesszimista, szerinte semmilyen hajó nem úszott még el. 5-10 éven belül, erős polgármesteri akarattal és városi támogatással, jó lobbi-helyzetben lehet Szombathelynek saját egyeteme, ezért sem ért egyet ezzel a forradalmi hevülettel, amit most tapasztalt.
Hibásnak tartja a város azon hozzáállását is, miszerint évek óta kontroll és feltétel nélkül adott jelentős, 40 milliós támogatást a főiskolának. Szerinte újra kellene gondolni ennek feltételeit, meg kell határoznia, mit is vár el a város és a politika a főiskolától.

A főiskola úgy mondott nemet valamire, hogy nem ült le és nem egyezetett senkivel
Ezzel a felvetéssel Ipkovich György, a város polgármestere is egyetért. Kérdésünkre elmondta: a város 1996 óta (tavaly pontosan 40 millióval) azért támogatja a főiskolát, hogy segítse egyetemmé válási törekvéseit. Azonban, fogalmazott a polgármester, ezt a szerződésben lefektetett akaratot a főiskola részéről nem látja, ezért szerződést sürgősen felül kell vizsgálniuk. Új feltételeket kell szabniuk, szigorúan meghatározniuk, mit és miért támogatnak.

Az integrációs fórum kapcsán a polgármester közölte: Magyar Bálint megtette azt a szívességet, hogy lejött Szombathelyre vitázni. Azonban azon túl, hogy rossz szájízzel távozhatott, a város nem került közelebb az egyetemmé váláshoz. „A magam részéről elfogadtam a miniszter és a tárca állásfoglalását” – közölte, majd hozzátette, fájlalja, hogy a főiskola úgy mondott nemet valamire, hogy a kezdet-kezdetén megszakadtak a tárgyalások, nem ült le és nem egyeztetett senkivel.

A polgármester is fenntartással élt Sopron 2002-ben diktált feltételeit illetően, mert ő is egyetért abban, a művészeti felsőfokú képzést (hiszen az alap- és középfokú oktatásában is erre alapoz a város) Szombathelynek nem szabad hagynia. Eltökélt vagyok abban – közölte – hogy a főiskolát egyetemmé fejlesszük. Ehhez várja a városvezetés most a főiskola saját koncepcióját.

És mit akar a főiskola? A koncepció kidolgozás alatt…
Gadányi Károly, a főiskola rektora elmondta, hogy nagyon konstruktív, higgadt, megbeszélést folyattak a helyi politikusokkal. Mindannyian tudták, hogy több alternatíva is létezik, végül azonban a résztvevők úgy döntöttek, azt az utat fogják támogatni, amit a főiskola választ.

A választás pedig hamarosan megtörténik. Hétfőn délelőtt ül össze a tizenkét tagú Rektori Tanács, hogy megtárgyalják a már kész koncepciót. Ha elfogadják a javaslatokat, hamarosan következik a harminckét tagú Főiskolai Tanács ülése, ahol ismét rá kell bólintani a tervekre. És hogy milyen elképzelések vannak ebben a koncepcióban? A rektor csak akkor kíván erről beszélni, ha a Rektori Tanács már megtárgyalta és elfogadta azt…

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet