"Találjuk ki közösen, miről szóljon Szombathely!"
A megnyitó után dr. Kóka János gazdasági miniszter következett, aki az egybegyűlteket az aktívabb pályázati tevékenységre bátorította. Mint mondta: Magyarország, illetve az unió is komoly összegekkel támogatja az informatikai fejlesztéseket. Jelenleg egy ciklusokon átívelő stratégiai terv kialakításán dolgoznak, amit a nemzeti, az uniós és a kormányprogramok sajátosságait figyelve dolgoznak ki.
Végre egy miniszter is megerősítette, amit mi is gondolunk: fejleszteni, fejlesztésre kell ösztönözni a nyugat-dunántúli, fejlettebb régiókat is. Ezáltal a lemaradók is pontosabb mintákat vehetnek át a folyamatos fejlődésről. Ha nem így teszünk, és visszafogjuk az elöljárókat, az csak elszürküléshez vezethet. Egy elszürkülő Magyarország pedig nem képes komoly versenyre az unión belül.
A miniszter zárszavában kifejtette, szívesen avat utakat, hiszen fontos a jó közlekedés, ám az informatika közelebb áll a szívéhez. Szombathely pályázatai sikeresek, nemrég a GVOP keretében nyertek jelentős összeget. Ő csak tovább szeretné ösztönözni a várost, szervezeteivel, intézményeivel együtt vegyék ki részüket a fejlesztésre szánt összegek lehívásából. "Találjuk ki közösen, miről szóljon Szombathely!"
Ígéretet tett, ő és kollégái szívesen segítik a hozzájuk fordulókat.
Nem csak ruhát, informatikát is árulnak a kínaiak!
Wang Jijun - Chief Representative, ZTE CORPORATION (China) tartott kevéssé emlékezetes bemutatót a kedves egybegyűlteknek. Egyrészt a név, másrészt a tartalom volt furcsa mindenki számára. A ZTE elnevezés a szomszédvár futballcsapatára irányítja inkább a figyelmünket, mint egy multira. A tartalomról elég annyit, egy igazán világszínvonalú cég (a kínai tőzsde harmadik legnagyobb részvényese) mutatta be vállalatát. Elmondása szerint nem kizárt a magyarországi terjeszkedés. Sajnos nem lehetett megígértetni vele, hogy mindezt itt nálunk, Szombathelyen tegye. Horváth László könnyed humorral fűszerezte az elhangzottakat, a kissé hosszúra nyúlt prezentációt szóvá is tette, ám kínai előadónk nem bírt a levezetőelnök által diktált fürge tempójú magyar szavakkal, mosolyogva "leülepedett". Maradt némi hiányérzete mindenkinek, miért pont ő, miért pont itt, miért?
Az információs társadalom igazsága
Szegfű Balázs IVSZ-igazgató (Informatikai Vállalkozások Szövetsége) A tudásgazdaság és szoftverexport fejlesztéséért címmel tartott előadást. Fő irány az infokommunikáció fejlesztése a kis- és középvállalkozások (KKV) között. Jelenleg az IVSZ 200-210 magyar KKV-t tömörít.
Az informatikában nem az a kérdés, ki honnan jött, hanem mit tud? Ez teszi igazságossá a szoftverek világát. A magyarországi IVSZ szoros kapcsolatban áll az európai, és világviszonylatban jelentős informatikai szervezetekkel. Az IVSZ ezek mellett nagy erőfeszítéseket tesz a tudásgazdaság fejlesztéséért. A magyar tudásgazdaság exportja érdekében folyamatosan tart konferenciákat, építi a külföldi kapcsolatokat.
Szegfű Balázs csatlakozott azok köréhez, akik mankót kínálnak a sikeres pályázatok benyújtásához szükséges információk megszerzéséhez.
ITDH - a tudásalapú vállalatok modellje
Veidner Marcell - Hungarian Investment and Trade Development Agency (ITDH) Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. tartott hasonló bemutatót. Országos hálózatukban eddig 16 iroda áll ügyfeleik rendelkezésére.
A cég utófinanszírozással, jogi és adózási tanácsadással foglalkozik. Minden olyan kérdéssel érdemes az ITDH-hoz fordulni, amely érinti a finanszírozások kérdéskörét, a kívánt tőkeforrások megteremtéséhez szükséges feladatok teljesítését. Az ITDH külföldi vállalatok magyarországi befektetéseivel, illetve magyar vállalatok közvetlen és közvetett külpiaci megjelenésével kapcsolatban tár fel üzleti lehetőségeket, végez partnerközvetítést.
A bemutató után Dr. Ipkovits Gyögy ajánlotta fel segítségét, mondván, szívesen látnának egy ITDH-irodát Vas megyében is, hiszen Zalában már működik ilyen intézmény. Az ITDH weblapjáról azonban kiderül, a regionális felépítés teljesen lefedi Vas megyét. Az ITDH számára a terjeszkedés nem lehetetlen, de a polgármester úr felvetése nagyobb átalakítással járna együtt.
Szombathely versenyképessége infotudatos városvezetés
Abajkovics Péter (a szombathelyi közgyűlés informatikai bizottságának elnöke) következett, aki végre hazai vizekre evezett.
Tájékoztatta a hallgatóságot a közelmúltban kihirdetett sikeres informatikai pályázatokról, azok felhasználásának módjáról. Megtudtuk például, hogy februárban már bevezetnék az elektronikus közgyűlést a városban. Megismerkedhettünk azzal az egymást követő három lépéssel is, amelynek végén kialakítható az e-önkormányzat. Így érhetünk el az infotudatos kormányzáshoz. Nem mindegy, hogy milyen a települések informatikai versenyképességének állapota. Abajkovics képviselő úrtól megtudtuk, a közelmúltban Szombathelyre látogató indonéz informatikai szakemberek városunkban tanulmányozták a Sulinet programot, és a látottakkal maximálisan elégedettek voltak.
Chin@
Egy e-piactér kezdetének lehettünk tanúi igaz, a meghívóban mint "egy létező megoldás" szerepelt, és a startra is várnunk kell pár napot. Kínai és magyar üzletemberek, kereskedők egymásra találást segíti az új site. A piactér, infotár, partneradatbázis megtekinthető a www.chin-a.net internetes címen.
A jó lobbi ismertetőjele...
Az mindenképpen jelentős, ha a gazdasági miniszter nem csupán átutazik, hanem egyre többet áll meg megyénkben. Az sem kisebb dolog, amikor érdemi párbeszéd bontakozik ki polgármesterünk és országvezető politikusok közt.
A jövőre nézve mind a pályázatok befogadása, mind a lehetőségek kiaknázásában nagy szükség van a hasonló kapcsolatépítő összejövetelekre, igaz az egyes "fedőprogramok" szervezésénél körültekintőbb szervezésre, igényfelmérésre lesz szükség.