Valószínűleg évek óta mindenkinek – ha kényszeredetten is, de – ismerősen cseng a fülében a következő mondat:
„Készült Magyarország kormánya megbízásából!”
Ez a mondat elhangzik minden egyes közpénzből, tehát az adófizetők adóforintjaiból készült (társadalmi célú) reklámfilm végén, ami valamely, a kormány által fontosnak tartott kampány részeként jelenik meg.
2022-ben összesen 11 kampány futott az írott, a rádiós és az audiovizuális médiában:
Tulajdonképpen a csapból is az, és arra folyik hosszú évek óta, amit és amerre a kormány akarja irányítani az emberek tudatát. Ezt hívjuk a köznyelvben propagandának, avagy agymosásnak.
A propaganda latin eredetű szó, azt jelenti: terjeszteni. Célja általában bizonyos ideológiák, nézetek elterjesztése, a befogadók véleményének befolyásolása, meggyőzése.Az Átlátszó tavaly októberben indított a „társadalmi célú” kampányokra vonatkozóan adatigénylést a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodánál. Öt hónap – és egy újbóli adatigénylés – múlva kaptak választ, hogy a társadalmi célú reklámként futó kampányokra 2022-ben a kormány mennyi pénzt fordított, és hol jelentek meg a hirdetések.
Mint kiderült, 19,6 milliárd forintot költött a kormány a társadalmi célúnak nevezett kampányra. A politikai kampányokhoz köthető reklámokból 16,6 milliárd forint ment a kormánymédiához. Tehát az összes költés több mint 84 százaléka marad úgymond házon belül. Megoldják ezt is okosba’. (Ennyit a baloldalinak nevezett, független médiatúlsúlyról.)
Ráadásul ez az összeg tartalmazza a közvetítő cég 15 százalékos jutalékát is. A lapok legtöbbször 30-45 százalékos kedvezményt adtak a listaárból, a tévéknél ez 75 százalékig nőtt.
Nézzünk egy konkrét példát: A gyermekvédelminek nevezett népszavazásra nettó 3,8 milliárd forint ment el. Ebből 100 millió forintot hirdettek el a Blikkben, 32 milliót Axel-Springer-lapokban, 21 milliót a Demokratában, 71 milliót egyéb lapokban. A printes költés nettó 2,1 milliárd forintjának döntő többsége pedig a KESMA-tag Mediaworkshöz ment.
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!
A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!