Három hete húzódik, mostanra pedig dugába dőlni látszik a szombathelyi Markusovszky Kórház funkcionális privatizációjának kérdése. Az események szálai a következőképpen fejthetőek fel: az Vas megyei közgyűlés egészségügyi bizottsága áprilisban tárgyalt arról, hogy a Markusovszky Kórház fejlesztéséből hiányzó 12-20 milliárd forintot magántőke bevonásával biztosítják. A körmendi Batthyányi-Strattman László Kórházat működtető Host Invest Kft. amely mögött tőkeerős cégek állnak jelentkezett is komoly ajánlattal.
Markó Péter, a megyegyűlés elnöke akkor elmondta: olyan partnerre találtak a cégben, amely nem mazsolázná ki a kórházat, hanem az összes osztályt vállalta, ráadásul olyan csúcstechnikát hozott volna a kórházba, mint a Pet CT, és egy daganatok műtét nélküli eltávolításra alkalmas gammakést, ami Európában is újdonság. Létrehozott volna továbbá egy haemodinamikai laboratóriumot is.
Felemelt mutatóujj, leesett állak informális megkeresés a
Fidesz-központból
Mind a négy illetékes bizottság pozitívan ítélte meg a kezdeményezést,
így a június 17-i közgyűlésen elvileg sürgősséggel került volna napirendre a
működtetés magánbefektetőnek való átadása. Gyakorlatban azonban mindenki
meglepetésére az történt, hogy a polgári frakció kihátrált a javaslat tárgyalása
elől. Ezt Kovács Ferenc frakcióvezető azzal magyarázta, hogy a képviselőcsoportban
komoly vitát váltott ki a kérdés, és úgy látták, egyelőre sem a jogi, sem a
gazdasági háttér nem megfelelő egy ilyen döntés meghozásához.
Természetesen hamar fény derült arra, hogy a Polgári Együttműködés Frakció ülésén nem hivatalosan felbukkant (mások rejtélyes telefonhívásról beszélnek) a Fidesz Győr-Moson-Sopron megyei elnöki koordinátora, Dr. Molnár Ágnes egyesek szerint Orbán Viktor sok jobbkeze közül az egyik , és közölte, hogy nem a legjobb úton jár a frakció, ha a kórház privatizációja mellett dönt.
Egy hívás, és más semmi
Több próbálkozás után sikerült telefonon elérnünk a politikusasszonyt,
aki megkeresésünkre nem cáfolta ugyan a hírt, hogy a Fidesz országos vezetésének
utasítását közvetítette volna a Vas megyei közgyűlés felé de nem is értette,
hogy ez miért téma egyáltalán", és Kovács Ferenc
frakcióvezetőhöz irányított. Az ő álláspontját már ismerjük, a kör ezzel
bezárult.
Markó Pétert a pálfordulás napján láthatóan megviselte a váratlan fordulat, és
azt mondta: nem optimális döntés született, ha pedig nem lett volna ez a közjáték,
akkor előreláthatólag napirendre került volna a kérdés.
Szintén e nap délutánján Racker Béla MDF-es politikus, frakcióvezető-helyettes
annak a véleményének adott hangot, hogy ezt a lehetőséget most eljátszotta a megye
vezetése. Hiszen forrásra az államtól nem lehet számítani, a megyének pedig nincs
pénze a fejlesztésre.
Teljeskörű együttműködést ajánlanak fel a szocialisták
Az MSZP véleményét Dr. Nemény András megyei alelnök és Gaál Angelika
frakciótag továbbította a sajtó felé. Emlékeztettek arra, hogy az előző ciklusban
maga Orbán szorgalmazta a kórházak privatizációs törekvéseit, míg a kettős
népszavazás előestéjén már azzal ijesztgetett, hogy bankkártya kell majd a
kórházakba való belépéshez.
Szerintük ennek mintájára forog szélkakasként a megyei Fidesz vezetés is. Dr. Molnár Ágnes tette minden, a megye egészségügyi helyzetéért aggódó polgárt felháborított, és joggal érzik úgy a Vas megyében élő emberek, hogy érdekeiket politikai jelszavakért áldozta fel a Fidesz áll június 22-én kelt közleményükben.
A szocialisták úgy gondolják, nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy az ügyben érintett testületeket szokatlanul gyorsan hívták össze a privatizációval kapcsolatos egyeztetések lefolytatására. Az előkészületek a háttérben folytak, és amikor tudomást szereztek róla, már megnevezett befektetővel, kész ütemezési tervvel kellett szembesülniük.
Átszavaznának?
Hatástanulmányok, előzetes gazdasági számítások és közbeszerzés
kiírása nélkül Nemény szerint abszurdum belevágni egy ekkora horderejű
fejlesztésbe, ám természetesen továbbra is támogatják a tőkebevonás ötletét,
mint ahogyan tették azt korábban. Úgy gondoljuk, hogy ez egy pártokon
túlmutató ügy, szólt közleményük, és a kórház jövőjének érdekében
teljes körű együttműködésüket, közös konszenzuskeresést ajánlottak fel a megyei
Fidesznek.
Abbéli reményüknek is hangot adtak, hogy esetleg egy rendkívüli közgyűlésen tűnhet újra elő a napirendi pontok között a kórházprivatizáció kérdése, és a központi utasítással szembemenő jobbos átszavazásokat sem tartják elképzelhetetlennek, elvégre közös érdekről, nemes célról van szó.
A fideszes városvezetés ellenére Körmenden nem futott vakvágányra a funkcionális tehát nem magukat az ingatlanokat, hanem a működtetést átadó kórházprivatizáció terve: 2004 tavaszán egy tartózkodás mellett tizenhét képviselő egyöntetűen rábólintott az elképzelésre. Esetükben a tervezet úgy nézett ki, hogy a tevékenységre önálló gazdasági társaságot alapítanak, amely finanszírozási szerződést köt az Országos Egészségügyi Pénztárral, miközben az épületek továbbra is önkormányzati tulajdonban maradnak. Bebes István polgármester akkor az ügy kapcsán úgy vélekedett, hogy a Batthyányi-Strattmann Kórház csak magántőke bevonásával biztosíthatja betegei részére a lehető legmagasabb színvonalat márpedig a körmendi intézmény ellátási körzetében 55 ezer ember él és mozog. A döntéssel biztosítottá vált a több, mint kétszáz kórházi alkalmazott további foglalkoztatása, a közkórházi funkció révén pedig az ellátás is ingyenes maradt.
A problémák gyökerét azonban magasabb szinten kell keresni. A magyar egészségügy 30 éve döglődik: az igazi modernizálása nem történt meg, mindig csak beszélgetések vannak, programokat írnak. Sajnos akik a programokat írják, amikor a szélirány változik, ők is gyorsan köpenyet cserélnek, és ugyanaz a program megy tovább lényegi változások bevezetése nélkül. Azok az erők, amik az egészségügyben mindenki által várt változás ellen vannak, politikai köntösbe öltözve próbálják elérni gazdasági érdekeiket. Mit hozott a privatizáció? A Host-Invest Kft. 200-250 milliójából immáron monitorral összekötött endoszkóp gyarapítja a orvosi eszközparkot, négy kórtermet komfortossá tettek vizesblokkal, televízióval, telefonnal, számítógép bekötésének lehetőségével , illetve egy hónapja elindítottak egy zárt forgalmú patikát is, amelyen keresztül az eltávozó, illetve a szakrendelésen ellátott betegek gyógyszerei a helyszínen kiválthatók. Az időszakonkénti működési hiány finanszírozása pedig folyamatosan történik. A tapasztalatok |