Először Ótelekre mentek, ahol az összedőlt házakat dózerral tolták a falu szélére. Bár a helyreállítás nagy erőkkel folyik, tető még nincs a házakon. A román kormány segítségével kicsi, egy-kétszobás, könnyűszerkezetes egyenházakat építenek azoknak, akik mindenüket elvesztették. Ótelek ugyan 20 kilométerre volt a gátátvágástól, mégis elúszott, mivel mélyen fekvő területre épült, a tömésházak pedig nem bírtak a vízzel.
A vasiak örökbefogadnak egy-egy gyermeket is
A székelyföldi Farkaslakon a polgármester fogadta a kis csapatot és elmondta, hogy az elmúlt 30 évben nem volt ilyen összefogás a magyarok részéről, mint most, az árvíz után. Farkaslakon is gőzerővel folyik a helyreállítás, ott kevesebb volt a tömésház és több a téglaépület.
A vasi közútkezelő igazgatójának helységnévtáblája
A polgármestertől ígéretet kaptunk, hogy megkéri az engedélyeket, de mint kiderült, ez nem történt meg mondta el a nyugat.hu-nak Kovács Jenő, a Vas Megyei Közútkezelő igazgatója. Munkatársaim mindössze tíz perce szerelték a táblákat, amikor megállt mellettük egy rendszám nélküli Dacia, amiből két fegyveres, egyenruhás rendőr szállt ki. Egy ideig vitatkoztak, mi legyen a táblások sorsa, majd beszállították őket a berecki rendőrőrsre. Engem telefonon értesített az egyik munkatársam, ezután azonnal próbáltunk intézkedni, bár a Kárpátokból nehezen lehetett telefonálni. Felhívtam Winkler Gyula kereskedelmi minisztert, akit személyesen ismerek, és Markó Béla miniszterel-nökhelyettes is segített.
A börtön ablakába
A magyarok négy órát töltöttek a börtönben, amikor 50 kilométerről érkezett egy egyenruhás rendőr tolmácsnak. Elmondta, hogy minden rendben van, csak írják alá a román nyelvű jegyzőkönyveket. Mint később kiderült, ebben az szerepelt, hogy a munkások román tábla helyett magyart tettek ki, valamint aláírásukkal tanúsítják, hogy mindent megértettek és rendben találtak. A pórul járt munkások akik nem vittek, hanem hoztak - fejenként 18 ezer forintos büntetéssel megúszták a kalandot.
A rácson az öklömet sem tudtam kidugni és hideg is volt, de attrocitás nem történt, még csak hangos szóváltásra sem került sor mondta Wolf Ferenc fotóriporter, aki az adományok átadásáról készített riportot.
Ha itthon táblával kapcsolatos szabálytalanságot észlelnek, akkor a közútkezelő megy ki, nem a rendőrség, ezért is furcsálltuk a történteket. Azért azt el kell mondani, hogy nagy részben a helyiek hibája, hogy még nincs kint a tábla, hiszen ha minden követ megmozgattak volna érte, akkor már biztosan kaptak volna. Ezt a beletörődést hívom én lustasági tényezőnek. Sok helyen jártunk, ahol a vasútállomásokon is kivilágított kétnyelvű tábla volt. Majd odafigyelünk rá, hogy Ojtoz is megkapja a sajátját fejezte be a beszélgetést Kovács Jenő.
Fotó: Wolf Ferenc