A Covid19-járvány óta egyre gyakoribbá váltak azok a bírósági perek, amelyekben szülők próbálják elérni, hogy gyermekeik mentesüljenek a kötelező védőoltások alól - írja a Népszava. Az oltásellenes jogi eljárások mára szervezett iparággá váltak, a kereseteket gyakran előre elkészített sablonok alapján nyújtják be. Az ügyfeleket rendszerint Pál-Szántó Ágnes és Mihalik Angelika, nagykanizsai ügyvédek képviselik, akik a múlt év végén nyíltan felszólították a belügyminisztert, hogy az egészségügyért felelős tárcavezető kezdeményezze a kötelező védőoltási rendszer eltörlését.
A felperesek gyakran sérelmi díj megállapítását is kérik, arra hivatkozva, hogy az orvosok – az oltás elkerülésére vonatkozó szakvélemény kiadásának megtagadásával – megsértették gyermekeik személyiségi jogait, ezért kártérítés illeti meg őket. Nemes Dénes, a Márton & Társa Ügyvédi Iroda ügyvédje elmondta, hogy tudomása szerint eddig egyetlen ilyen per sem zárult sikerrel az oltásellenes mozgalom számára, még első fokon sem. Ezzel szemben az orvosok már több alkalommal is nyertek, és a Veszprémi Törvényszéken egy közigazgatási perben jogerős ítélet is született.
Magyarországon a kötelező védőoltásokat több jogszabály is védi, köztük az Alaptörvény, az egészségügyről szóló törvény, valamint a járványmegelőzést szabályozó miniszteri rendeletek, sőt, az Alkotmánybíróság is hozott határozatokat ebben a témában.
A védőoltások beadásához nincs szükség a szülők beleegyezésére. Ha egy szülő tudatosan elutasítja a kötelező oltásokat és nem hajlandó együttműködni, a védőnők kötelesek ezt jelenteni a hatóságoknak. A gyámhatóság akár ideiglenesen ki is emelheti a gyermeket a családból, hogy biztosítsa számára az oltás beadását.