Már látható a sárvári múzeumban Munkácsy Mihály két festménye

A kiállítás nem csupán két portrét mutat be, hanem egy összetett történetet mesél el.

"Két ismeretlen ismerős - Munkácsy Mihály két gyermekportréja" címmel nyílt kiállítás a múzeumok világnapján a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeumban, amelynek dísztermét megtöltötték az érdeklődők – számol be a Sárvár Lendületben Facebook-oldal. Kövi Alfonz és Kövi Etelka portréját 1866-ban festette meg Munkácsy Mihály. A képeket Rampacher Anikó adományozta végrendeletében a sárvári múzeumnak, ahová 2023-ban kerültek az alkotások. Rampacher Anikó Etelka unokája volt, akit gyermekkori emlékek kötöttek Sárvár köztiszteletben álló polgárának, dr. Patakfalvi Péternek a családjához.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A kiállításmegnyitón Takács Zoltán Bálint, a Nádasdy Kulturális Központ igazgatója elmondta, 1983-ban a Nádasdy Ferenc Huszárezred katonái adományozták a tiszti étkezde emlékanyagát a múzeumnak, 1986-ban Gróf László Magyarországot ábrázoló térképekből álló gyűjteményét ajándékozta a városnak, illetve a múzeumnak. 2010-ben pedig Rajottné Nádasdy Erzsébet döntött úgy, hogy a sárvári múzeumnak ajánlja fel az úgynevezett Nádasdy-órát. Ezt a sort folytatta legutóbb Rampacher a két Munkácsy-festménnyel.

A két Munkácsy-festmény
Sándor Wieder/Sárvár Lendületben Facebook-oldal

Az igazgató kiemelte, az adományozás nemcsak művészettörténeti szempontból fontos tény, hanem mutatja, hogy a múzeumra úgy tekintenek az adományozók, hogy gondosan óvott örökségüket nemcsak megőrzik a jövő generációi számára, hanem azt egyben érthető módon be is mutatják a nagyközönség számára.

Az adományozó családja képviseletében Rampacher Anikó unokaöccse, Rámpay Mihály köszönte meg azt a szeretetet és profizmust, amellyel az alkotásokat fogadták Sárváron.

Szólt nagynénjéről: Rampacher Anikó 1923-ban született, polgári, értelmiségi asszony volt, aki élete java részét Franciaországban, Belgiumban, és a világ számos országában töltötte. 20-25 éve határozta el a nagynénje, hogy a sárvári múzeumnak adományozza az alkotásokat. Rámpay Mihály így jó szívvel hajtotta végre végrendeletét.

A kiállítást a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze, Gyarmati Gabriella nyitotta meg. Munkácsy élettörténetét felidézve elmondta: a festő 1866-ban tett látogatást Steiner Jakabnál Törökbálinton, aki később Kövire változtatta a nevét, ekkor festhette meg a két gyermeket, Alfonzt és Etelkát. Kitért arra is: Munkácsy neve ma is vonzó, ha az utca emberét kérdeznék, mondjanak egy magyar festőművészt, sokan említenék Munkácsyét. Szólt Takács-Reichardt Gabriella történész-művészettörténész, a kiállítás kurátorának szenzációs felfedezéséről is: Kövi Etelka alakja 18 másik Munkácsy-festményen látható.

Takács-Reichardt Gabriella, a Nádasdy Ferenc Múzeum művészettörténésze, a Munkácsy kiállítás kurátora mutatta be a kiállítást. Elmondta, hogy először a képek eredetiségéről kellett meggyőződni. Ebben Gyarmati András és Heitler András festő-restaurátorok voltak a múzeum segítségére.

A kiállítás bemutatja a két portré történetét, Munkácsy Mihály fiatalkori éveit, segítve ezzel a festmények keletkezési körülményeinek megértését. A gyermekportrék nemcsak egy család és egy világhírűvé vált festőművész kapcsolatát tükrözik, hanem művészettörténeti szempontból is jelentőséggel bírnak.

Sándor Wieder/Sárvár Lendületben Facebook-oldal

Takács–Reichardt Gabriella szerint különös figyelmet érdemel Etelka alakja, aki több híres Munkácsy-festményen is megjelenik, szinte szemünk előtt nő fel a mosolygós, szőke kislány. Kövi Etelka olyan személy lehetett Munkácsy életében, akihez hasonló gyermeket szeretett volna feleségétől, Cecile Papier-től, ám sajnos soha nem született meg a vágyott gyermek.

Sándor Wieder/Sárvár Lendületben Facebook-oldal

A Nádasdy Ferenc Múzeum kiállítása egy összetett történetet mesél el, amely Munkácsy Mihály fiatalkori művészi próbálkozásait, a családi kötelékek fontosságát, és az élet nehézségeiből kibontakozó művészetet mutatja be.

Kondora István, Sárvár polgármestere mellett köszöntőt mondott még Szende László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Közgyűjteményi Főosztályának főosztályvezetője is.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra