A BSA nem szoftverrendőrség...

Az előző, "Kit is véd a szoftverrendőrség?" című cikkemben bevallom, elkövetem néhány hibát, sőt, már-már rágalmaztam a BSA-t...

Az egyesület igazgatójával, Sebők Erzsébettel folytatott beszélgetésem azonban jó útra térített és arra ösztönzött, hogy "sűrű bocsánatkérések közepette" helyreigazítsam tévedéseimet.

Előszöris: A BSA nem alapítvány. Aki esetleg kétségbeesve kutatott volna a számlaszámuk után, javaslom, hagyjon fel ezzel a tevékenységgel. A BSA egyesület, ezért nem áll módjukban elfogadni a személyi jövedelemadó 1 százalékát.

A bilincses plakát nem lesz látható sem Szombathelyen, sem a régió egyéb közterületein. A "szoftverfelhasználók biztonságérzetét növelendő", a BSA a március 1-től március 30-ig tartó Tűzszünet kampányát ezúttal egy villamos-baleset előtti pillanatot megörökítő képpel fogja reklámozni. A plakátok már több helyen láthatók Komárom-Esztergom, Veszprém, Zala és Vas megye nagyobb városaiban.

A "szoftverrendőrség" nem szoftverrendőrség. Hangsúlyozzák is mindig, de szerintük az emberek és főként az újságírók - akik persze a látszat után ítélnek mégsem képesek ezt megérteni. A BSA, ahogy már utaltunk rá, nem rendelkezik semmiféle hatósági jogkörrel (bár néhány éve keményen lobbiztak az Igazságügyi Minisztériumnál, hogy saját maguk a rendőrségi eljárást megelőzően helyszíni szemlét tarthassanak - szerencsére ez nem jött össze nekik), így a rendőrségi feljelentés után elrendelt házkutatáskor sem jelenhetnek meg.

Sebők Erzsébet elmondta még, hogy az egyesület célja nem a szoftverek végfelhasználói licencszerződésének, hanem a vonatkozó törvényi rendelkezéseknek, vagyis a szerzői és szomszédos jogokról szóló törvényeknek a betarttatása. Tehát a vezető, többnyire amerikai programfejlesztő és forgalmazó vállalatok azért hozták létre a BSA-t, hogy "elősegítsék a magyar jogszabályok érvényesítését és az illegális szoftverhasználatnak az európai átlagig való leszorításával növeljék hazánk EU kompatibilitását". A fő célpont pedig nem a magánszféra, hanem az üzleti vállalkozások. Sebők Erzsébet állítása szerint az eddigiek során csak vállalatok - egész pontosan vállalati vezetők, informatikusok és rendszergazdák - ellen indult eljárás.

Igazán sajnálatosnak tartom, hogy a BSA csak a fent említett pontokban talált kivetni valót az előző cikkben és a változtatások, amiket kértek csupán formai elemeket érintettek. Sokkal nyugodtabb lennék, ha cáfolni tudták volna például a "besúgó-hálózat"-tal és a névtelen feljelentgetésekkel kapcsolatos értesüléseket. És hogy kitérjünk a sokat emlegetett "pozitív kampányra" is, a kérdésre, hogy miért jó a fogyasztónak, ha megvásárolja és legálisan használja a szoftvert azt a választ kaptuk: mert akkor eleget tesz a szerzői jogi törvény követelményeinek. A felvilágosító tevékenységről ennyit.

Egyébként az utóbbi kijelentéssel nem is lehet vitába szállni, de a szerzői jogi törvények felülvizsgálatát követelni már lehet. Nem arról van szó, hogy ne fizessük ki a szoftverfejlesztők munkáját, de nehogy már fizessünk a jogdíjért, mikor a jogok igazából a felhasználót illetnék. Csak hogy egy végletesen leegyszerűsített példát említsek: az építész is pénzt kér a munkájáért, de az az abszurd ötlet még senkinek sem jutott eszébe, hogy szerzői jogdíjat kérjen a kész házért.
Az Egyesült Államokban már folyik az aláírásgyűjtés a szoftverszabadalmak ellen (a petíció megtalálható a http://www.gnu.org/home.hu.html címen), legfőbb ideje lenne nálunk is kezdeni valamit ez ügyben.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Életmód