Sokakat meglepett, amikor a Diósgyőr focicsapatának több mint felét a Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozó Arago Zrt. vásárolta meg. Az MSZP-hez közeli üzletember 1994-ben kezdett el vállalkozni, az elmúlt nyolc évben pedig bekerült az ország leggazdagabb emberei közé. Nyolcvanmilliárdos vagyonával a negyedik helyre rangsorolta a legutóbbi 100-as lista. Leisztinger neve felmerült a Vas megyei MSZP emlékezetes tagbeléptetési botrányának Semmiből sem tanulnak? - A fiktív tagtoborzó Tóth Csabát újra indítja az MSZP 2010. January 22. 11:05 finanszírozójaként, és cégeit összefüggésbe hozták a Kopaszi-gát nagy vihart kavart,a Fidesz által támadott „privatizálása” kapcsán is.
Miért száll be a fociba?
Ennek tükrében volt különösen érdekes, hogy az Orbán Viktor szívügyének tartott labdarúgásban miért vállal szerepet Leisztinger? Az index.hu szeptember 9-i cikkében azt írja, azzal, hogy segítséget nyújtott a diósgyőri focistáknak, tulajdonképpen a miniszterelnök óhajának tett eleget – mentve ezzel saját vállalkozásait is. Orbán a ugyanis a tehetős vállalkozóktól várja a magyar focicsapatok biztos anyagi hátterének megteremtését.
Az írás egyébként amellett, hogy tényként kezeli Leisztinger „szándékát”, hogy néhány kivételtől eltekintve eladja a Hungest Hotels Zrt-hez tartozó szállodáit, megemlíti, hogy a DVTK-nak adott pár százmilliós támogatás aligha lesz elég „bűnbocsánathoz”.
Következő állomás Szombathely
A Nyugathoz eljutott információk szerint a bűnbocsánat elnyeréséhez vezető meglehetősen rögös út Szombathelyre, egészen pontosan a Haladáshoz vezet, ahol a focicsapat támogatásán túl Leisztingernek érdekes lehet a MÁV ingatlanok sorsa is (A Rohonci úti stadion, a Kondics utcai edzőpálya és az úgynevezett Cirkusz tér a Sportligetben). De haladjunk sorjában.
Deéry Attila, a Szombathelyi Haladás ügyvezetője több helyen elmondta, hogy spanyol befektetőket hoz a csapat mellé, akik jelentős összeggel támogatják az egyesületet. Nos, ez a pénz és befektető egyelőre nem érkezett meg, ezért is volt szükséges egy másik irányban elindulni. Itt jött képbe Leisztinger, aki – állítólag más választása nem lévén – érdeklődni kezdett a klub iránt.
Arról már korábban lehetett hallani, hogy Deéry Attila és Marton Zsolt fideszes képviselő azért folytatott lobbi tevékenységet, hogy ne a város, hanem a Szombathelyi Haladást működtető kft. vásárolja meg a stadiont. Úgy tudjuk, az előző városvezetés ebbe nem ment bele, mondván: a kft. nem csak városi tulajdon, abban szerepelnek magánszemélyek, ráadásul továbbiak is vehetnek üzletrészt.
Leisztinger számára tehát érdekessé teheti az üzletet a MÁV ingatlanok bizonytalan sorsa. Megeshet, hogy az önkormányzat beiktatásával, egy Kopaszi-gáthoz hasonló manőverrel könnyedén, és főleg olcsón meg lehet szerezni a Rohonci úti stadiont is magába foglaló területeket.
A spanyol szál
Ahogy korábban írtuk, Deéry Attila egy az útépítésben, építőipari vállalkozásokban jártas sapnyol céget hozna támogatóként Szombathelyre. Érdekesség, hogy egy ilyen vállalat Leisztinger Tamás üzleti partnerei között is van, a Sedesa.
- Egy más fürdőberuházásnál folytatott beszélgetésen arra is fény derült, hogy a lehetséges vevője is megvan már Leisztinger Tamásnak a Ligetfürdő Ingatlanfejlesztő és Fürdőüzemeltető Kft.-re. Úgy tudjuk, a spanyol Sedesa vásárolná meg a céget, vele együtt pedig az értékes ingatlanokat – írta a Magyar Hírlap 2008 májusában.
A Sedesa cégcsoport neve egyébként ismerősen csenghet, részt vett az M43-as autópálya második ütemének építésében, de hatalmas vihart kavart az is, amikor áprilisban elnyerték a Villányt elkerülő út megépítését. De a spanyolok vállalkoztak arra is, hogy MotoGP pályát építenek Sávolyon.
Az ügy érdekessége, hogy a cég többször az LMP kereszttüzébe került. A párt ugyanis a spanyoloknál látta a bizonyítékot arra, hogy ha üzleti érdekeik úgy kívánják, összeborul az MSZP és a FIDESZ.
Egy tulajdonos, két csapat?
Ugyanakkor Leisztingert a Haladás-béli szerepvállalásában nehezítené, hogy az MLSZ szabályzata tiltja, hogy egy tulajdonosnak két csapata is szerepeljen az élvonalban. Kivételek azonban mindig voltak, elég, ha arra gondolunk, hogy a korábbi MLSZ alelnök, Nemes Ferenc egyszerre volt érdekelt a Videoton és a Siófok együttesében is.
De emlékezetes Várszegi Gábor története is, aki amikor a Ferencvárosban vállalt szerepet, a rossz nyelvek szerint Fülöp Ferenc titkárnőjére bízta a kék-fehérek sorsát. Természetesen csak névlegesen...
A Kopaszi-gát sztori
A Kopaszi-gát és a körülötte, a Lágymányosi-öbölben fejlesztésre kijelölt terület az MSZP-közelinek mondott Leisztinger Tamás cégeinek többségi tulajdonába került, tudta meg az Index. A korábban kizárólagos önkormányzati tulajdonban levő földeket a helyhatóság a területfejlesztésre 2003 végén ugyancsak kizárólagos önkormányzati tulajdonú cégként létrehozott Öböl XI. Kft-be apportálta.
Márciusban az Öböl XI.-ben előbb 50 százalékos, majd mostanra 58 százalékos tulajdonosok lettek a Leisztinger érdekeltségébe tartozó vállalkozások: az Eravis Rt. jelenleg 42, a mögötte álló Arago Holding 16 százalékos tulajdonos.
A szocialista vezetésű önkormányzat pályázat nélkül, ám kerületi ellenzék által sem politikailag, sem jogilag nem kifogásolt módon választotta befektetői partnernek a Leisztinger cégeket, miután azok korábban - a francia tulajdonban levő Budapesti Hőerőmű Rt.-től - megvettek olyan, az önkormányzati területekkel szomszédos földeket, melyek a fejlesztésbe bekapcsolhatók. Ezen területeket a Leisztinger cégek vitték be az Öböl XI. kft-be.