20 éves a Magyarországi Gradistyei Horvátok Egyesülete

Elismerések átadásával és kulturális műsorral ünnepelték a gradistyei horvátok egyesületük megalakulásának 20. évfordulóját- írja a vasmegye.hu. A két évtized legnagyobb eredményének azt tartják, hogy sikerült megőrizniük sajátos nyelvüket, és kéttannyelvű iskolát is működtetnek. A Megyei Művelődési és Ifjúsági Központban kiállítás nyílt az évfordulóra. A tárlaton bemutatják azokat a településeket, a szlovák határtól Szentpéterfáig, ahol horvátok élnek, és ahol a rendezvényeken, az oktatásban, és a civil szervezetekben használják is az anyanyelvüket. A horvátok 600 éve élnek Magyarországon, egy részük ma már az időközben Ausztriához és Szlovákiához került területeken. A gradistyei nevet 90 éve használják: ez Burgenland horvát megfelelője. A horvát települések mindenhol saját egyesületet működtetnek, ezeket fogja össze a Magyarországi Gradistyei Horvátok Egyesülete. Mivel tapasztalataik szerint a fiatalok szívesen énekelnek és táncolnak, de a horvát nyelvet kevesen beszélik, a következő években a legfőbb céljuk, hogy egy középiskolát hozzanak létre Szombathelyen.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hírek