„Úristen! Én így nézek ki?” – kérdezte négy évvel ezelőtt a négygyermekes anyuka, Nardai Orsolya az egyik ruhaüzlet próbafülkéjében, amikor meglátta magát a tükörben. Ekkor szembesült azzal, hogy már XL-es ruhákat hord.
Orsi gyerekként is inkább duci volt, amiért piszkálták is a társai. Felnőtt korában folyamatosan súlyproblémákkal küzdött. Volt, hogy sikerült nagy szenvedések árán lefogynia, aztán megint visszakúsztak rá a kilók. Bár megjegyzéseket külsejével kapcsolatban felnőttként már nem kapott, nem érezte jól magát a bőrében.
A legtöbb, amit mutatott a mérleg 90 kg volt. Orsi 160 cm. A túlsúly elkezdett szervi panaszokat okozni nála, és ahogy az ilyenkor lenni szokott, nehezen ment a lépcsőzés, fájtak a térdei, magasabb lett a vérnyomása.
Sok diétát, fogyókúrát kipróbált, egészen nagy esztelenségeket is, volt olyan is, hogy éheztette magát. Aztán ahhoz, hogy az eredmény tartós legyen, jobban beleásta magát a témába. Egy év alatt körülbelül 25 kg-tól szabadult meg.
Mostanra már kontroll alatt tudja tartani a súlyát, a testét pedig olyanra alakítja az edzésekkel, amilyenre szeretné, sőt már másoknak is segít, hiszen közben elvégzett egy edzői tanfolyamot, aminek köszönhetően a táplálkozásról is sokat tanult.
A közelmúltban egy barátja például 15 kg-ot adott le a támogatásával. „Kövér voltam, ha valaki, akkor én tudom, hogy min mennek keresztül azok, akik túlsúllyal küzdenek. Tudom, hogy milyen buktatókkal teli, és hosszú út ez. Tudom mikor, hogyan lehet motiválni a másik embert, hogy ne adja fel, és ne veszítse el a hitet önmagában” – mondta elszántan Orsi.
Térjünk vissza Orsi életmódváltásához. Amikor valaki látványos fogyáson megy keresztül, minden ismerőse azt kérdezi, hogyan érte el az álomsúlyt. Természetesen mi is kíváncsiak voltunk erre, így Orsi nekünk is elmondta, legutóbbi átalakulása mitől lett tartós, hiszen már körülbelül 3 éve annak, hogy életmódot váltott.
Elmagyarázta: van egy energiamérlegünk/kalóriamérlegünk. Minden nap más energiaszinten mozgunk, de van egy átlag, amit lehet követni. Ha az átlag fölé eszünk, akkor a maradék energia tárolódik a zsírsejtekben. Ha az energiaszintet csökkentjük, akkor pedig fogyunk, mert nincs energia, a szervezetnek valahonnan szereznie kell. Ha tartós az energiadeficit, tehát a kalóriadeficit, akkor a szervezet előbb-utóbb a saját raktáraiból kezd pótolni.
Az első és legfontosabb, hogy nem mindegy, hogy a napi kalóriamennyiséget miből visszük be. Nem mindegy, hogy x kalória csokoládét vagy jégsalátát eszik-e meg az ember. Az ételek egyéb tápanyagtartalma, és a termék összetevői is meghatározzák, hizlal-e, elég laktató-e, nem csak az, hogy hány kalóriát ettünk belőle.
Sokan ott hibázzák el, hogy egy-két étkezésre megeszik az egész napi kalóriamennyiséget, aztán éheznek, vagy késő este szinte feltépik a hűtőajtót. Ha viszont eszünk levest, mellé egy salátát, akkor akár még egy fagyi is belefér. Tehát az a lényeg hogyan válogatjuk össze az ételeket. Így nem kell mindenről lemondanunk. Fontos a magas fehérjetartalmú étrend. Ha nagyon nincs időnk, akkor akár egy fehérjeturmix is jó ahhoz, hogy kiváltsunk egy étkezést. A táplálkozásnál egy kis odafigyelésre van szükség. „Nem mondom, hogy az eleje nem nehéz, de aztán néhány hét alatt ez szokássá válik” – emelte ki a szakember.
Ez elég a fogyáshoz, javulhat a vérképünk, vérnyomásunk, a fizikai erőnlétünk viszont nem, ahhoz mozgás kell, akárcsak az alakformáláshoz.
Mivel ügyelt a fokozatosságra, és elkezdett edzeni is, no meg persze a genetika is közrejátszhatott benne, 90 kg ide vagy oda, nem ereszkedett meg a bőre. Az első egy évben csak otthon tornázott, volt, hogy az akkor egyéves ikrei közül felkapott egyet és vele végezte a guggolásokat. „Persze a gyerekek az elején próbáltak eltéríteni a tornától, volt, hogy mondták: anya ne tornázz, de aztán megszokták, hogy anyának ez fontos, és mozog.” Kétségkívül szükség volt a család segítségére is, hogy később a konditerembe is eljusson.
Orsi még a gyerekek születése előtt szerezte meg a tanári diplomáját, a gyerekek mellett pedig kitanulta a cukrász szakmát, mert nagyon tetszett neki a cukárszatban rejlő kreativitás.
Mivel cukrász is, jól ismeri az alapanyagokat. Amikor elkezdte az életmódváltást úgy formálta át a sütiket, hogy több fehérje, de kevesebb kalória legyen bennük. Elárulta: „Nekem vannak olyan sütireceptjeim, hogy egy egész tálcával megehetek belőle, mert 460 kalória az egész, míg, ha bemennék a cukrászdába, egy szeletben van 460.”
Szinte elképzelhetetlen, hogy négy gyerek -, és most már munka - mellett hogyan volt ideje Orsinak, tanulni, odafigyelni az étkezésre és edzeni, edzővé válni. „Ez elhatározás kérdése, hogy mire szakítunk időt. Arra van ideje az embernek, ami fontos neki. Az ikrekkel az első év nagyon nehéz volt, alig aludtam, valószínűleg ez is közrejátszott abban, hogy 90 kg lettem. Aztán ahogy jobb lett, egyre több időt tudtam magamra szánni. Fontos a jó időbeosztás” – mondta az anyuka.
Nardai Orsolya szerint a legjobb motiváció, amikor elkezdenek jönni az eredmények, érzi az ember a fogyás pozitív hatásait. Persze vannak holtpontok, amikor nem akar mozdulni a mérleg. „Na, ilyenkor nem szabad feladni, jó, ha vannak, akik támogatnak minket, mondjuk a család, de a legjobb, ha már az elindulásban segít egy szakember: edző, táplálkozási tanácsadó, akivel a holtpontoknál meg tudjuk beszélni, hogy mi lehet az oka az elakadásnak” – tanácsolta Orsi, aki azért vállalta a beszélgetést, hogy történetével ösztönözzön másokat.