A magyar film, amit a magyar iskolákban kellene vetíteni, de persze nem fogják

Mindenki tudja, hogy az amúgy is recsegő, idejétmúlt oktatási rendszert a tankerületes hülyéskedéssel végleg sikerült egy béna kacsává amortizálni, de a Fekete Pont áthatóan mutatja be, mit jelent az, amikor valaki nem tud ezzel a lomha árral úszni.

Palkó Németországban élt anyukájával, de hazakényszerültek. Egy iskolaváltás önmagában is borzasztóan drámai, hiszen hátra kell hagyni nem csak az ismerős környezetet, de a minden lében kaland, kapaszkodókat jelentő barátokat is - és akkor erre rétegződik rá az, hogy a poroszos keretek között működő magyar intézményben az ötödikes fiú nagyon nem találja a helyét. Bénítóan furcsa kérések, kérdések, sőt, parancsok lázálmos útvesztőiben kell evickélnie, amivel eleinte nyögvenyelősen megpróbálkozik, aztán inkább elengedi az egészet, amivel még mélyebbre zuhan.

Szimler Bálint filmjében saját példájából merít: egykor ő is kisiskolásként csöppent haza (igaz, Amerikából) a magyar közoktatás sűrűjébe, de nyilván pontosan ezért képes érzékletesen a torkán ragadni a témát, olyan abszurd jeleneteken keresztül, amilyeneket mindannyian átélhettünk, cserébe nekünk nem volt viszonyítási alapunk. A számunkra egykor teljesen természetesnek tűnő rendszer a vásznon traktorkerék méretű nagyító alá kerül és örkényi abszurdba csúszik át. És kínosan kuncogunk: bazmeg, hogy bírtunk ebben felnőni?

Nyugat.hu

A portás, aki visszaküldi a diákot, mert a kijáraton merészelt bejönni; a későket határőrként büntető folyosói ellenőrök, akik maguk is kisgyerekek; a menzamoslék kötelező legyűrése és a liliom részeinek totálisan felesleges bemagoltatása; az elmaradhatatlan büntetés azért, ha valaki egy kicsit is másképp viselkedik - valaha volt rendközpontú mindennapjaink részei, amikről talán már el is feledkeztünk, a már hollywoodi produkciókban dolgozó Rév Marcell kamerája azonban újra visszarángat ebbe a nyomasztóan autoriter mikrovilágba. A főhőst bántalmazza a tornatanár - engem is mellbe öklözött a Zrínyiben Laci bácsi, csak mert nem álltam katonásan a sorban. Aztán haladt az élet tovább következmények nélkül. Oké volt ez, pedig nagyon nem volt oké.

Nyugat.hu

Egyvalaminek vannak csak következményei: ha valaki letér a kijelölt útról. A pályakezdő Juci néni ilyen szempontból az egyre elveszettebb Palkó sorstársa: progresszivitására munkatársai az ördög műveként tekintenek, és hiába emeli fel hangját a pedagógusi erőszak ellen vagy a játékos órakezdés mellett, mintha egy verembe kiabálna. Falakba ütközik, ezek a falak pedig lassan össze is zárnak, és már csak azon kapja magát, hogy a tanári kar női tagozata egy ponton már ebédelni sem hívja.

Mindeközben a rendszerkritika is belebeg a keretbe, és még erőltetni sem kell, hiszen ezek is lassan már a mindennapok részei: a technikatanár naivan próbálkozik egy kizuhant ablak megjavítása érdekében a tankerületnél, ami csak cinikusan keneget, egy kollégája pedig egy civil szervezetben való részvételért olyan borítékot kap ugyanettől a szervtől, amilyet soha, senki nem szeretne kapni.

Valamelyest a film hátránya, hogy Szimler az egyes jeleneteket amolyan szkeccsek módjára hordja egymásra, nincs egyetlen vaskos vezérfonál, patchwork jelleggel összevarrt sztorikat látunk. Ugyanakkor ez válik óriási előnyévé is: atmoszférateremtésben hatalmas piros pont jár a Feketének, tényleg az az érzésünk támad, hogy egy valós iskola valós közösségét szemléljük annak minden gondjával és rezdülésével, amihez persze hozzájárul az is, hogy a (sok esetben) amatőr színészeket bőségesen engedték improvizálni, egy-két esetet leszámítva az ajtón kívül marad a magyar filmekre gyakran jellemző maníros beszédstílus.

Nyugat.hu

És persze segít az autentikusságban az is, amikor azt látjuk, hogy a helyettesítő nembiosztanár tényleg természetfilmet vetít az osztály katódsugárcsöves tévéjén.

A tanulságot persze mindenki levonhatja, és valószínűleg le is vonja arról, hogy másképp is lehetne ez az egész - és hogy akkor esetleg lassan itt az ideje a való életben megpróbálni másképp is csinálni.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra