"Hosszú idő óta ez az első komoly negatív meglepetés. A KSH legfrissebb, 2024 júniusára vonatkozó bérnövekedési adata ugyanis minden elemzői várakozást alulmúlt" - írta elemzésében Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza a portfolio.hu beszámolója szerint. Az elemző hozzátette, hogy az adat már belesimult az elmúlt hónapokban látott lassú lemorzsolódást mutató bérnövekedési trendbe, ugyanakkor persze még így is dinamikus növekedésről és az év eleji várakozásokat messze felülmúló ütemről beszélhetünk - tette hozzá.
A KSH ugyanis arról számolt be, hogy a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 642 ezer forint volt júniusban, ami 13,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 427 ezer forintot ért el.
A lap szerint a júniusi adatok arra utalnak, hogy a lassuló átlagbér-növekedés a versenyszféra bérváltozásának köszönhető. Ugyanis a vállalkozások körében "csak" 11,4 százalék volt júniusban a bérnövekedési ütem, ami 2021 vége óta most a legalacsonyabb. Eközben az állami szektorban 18,8 százalékra gyorsult a béremelkedés éves üteme, a non-profit szférában pedig 17,3 százalékon jár.
Hozzáteszik, hogy a reálkeresetek növekedési üteme is komolyan fékeződött és ismét egyszámjegyű szinten jár (9,3 százalék). Az ING várakozásai szerint az idei év egészében 8 százalék felett lehet a reálbérnövekedés üteme, viszont a tavalyi reálbércsökkenés mellett ez csupán azt jelentené, hogy a 2022-es reálbérszinthez képest nagyjából 5 százalékkal lenne magasabb az átlagbér vásárlóereje.