Szeszélyes szombathelyi tél - Milyen időt hoz a január?

Múlt hónapban öt napon belül 36 fokos volt a hőingadozás, és a hidegrekord is majdnem megdőlt: 1901 óta csupán egyszer, 28 éve mértek hidegebbet a tavaly decemberinél Szombathelyen. Mi okozta a hirtelen változást, és milyen időt hoz a január?

Ciklon, ciklon hátán

Kérdéseinkre Pétervári Tibor, az Országos Meteorológiai Szolgálat szombathelyi főállomásának vezetője adta meg a tudományos magyarázatot. Elmondta: nem minden szakember kapja fel a fejét a decemberi időjárás kapcsán, ha azt utólag, papíron összegezve látja. Viszont ha napokra bontjuk le a hónapot, akkor számos érdekességgel lepett meg minket a karácsony hava Havazik Szombathelyen – életképek a városból és az utakról 2009. December 19. 19:28 .

Voltak, akik így élvezték a decemberi hóesést
Tánczos Mihály

Először is, ami jellemezte a decembert, az a nagy hőmérsékleti kontraszt. Ennek a következő a pontos oka: a múlt hónap igen változékony, csapadékos volt. Ekkor ciklonbőség uralta a térség időjárását, vagyis emiatt nem tudott kialakulni egy hosszabb ideig tartó, stabil idő.

Az észlelő elmagyarázta, hogy a ciklonok hátoldalán érkező hideg kontinentális levegőben is volt részünk, ezzel ellentétben pedig az előoldalukon érkező enyhe, nedves légtömegek is befolyásolták az időjárást. Ez a változékonyság az egész hónapra jellemző volt, és anticiklon nem alakult ki, ami stabilizálhatta volna a hőmérsékletet.

Szombathelyen 1933-ban és 1963-ban voltak a leghidegebb decemberek

December 12. után északkelet felől hideg levegő érkezett fölénk több hullámban, ez 22-ig alakította az időjárást: erős fagyokat hozott, havazott, sőt hófúvás is volt. Pétervári Tibor elmesélte, hogy 20-án este mínusz 19,4 fokot mutatott a hőmérő a szombathelyi állomáson, normál mérési szinten, vagyis két méteres magasságban.

... és voltak, akiket a havazás alkotásra sarkallt egy szombathelyi játszótéren
Horváth Balázs

Vagyis ez a minimumérték azt jelenti, hogy a meteorológiai állomáson 1901-ig visszatekintve csak egyszer mértek ennél hidegebbet decemberben, 1981. december 21-én. De nem sokon múlott, hogy megdőljön a hidegrekord, a mostani érték csak hat tizeddel maradt el a 28 évvel ezelőttitől, amikor a műszerek kereken mínusz 20 fokot mutattak.

Persze ez nem jelenti azt, hogy a tavalyinál ne lett volna korábban többször is hidegebb a december, de azoknál a havi középhőmérséklet volt esetenként jóval alacsonyabb, nem pedig a havi abszolút minimum hőmérséklet. Egyébként a legfagyosabb decemberek Szombathelyen 1933-ban és 1963-ban köszöntöttek be.

Egy kis időre visszatért a tavasz is: 25-én 16,8 fokot mértek

Ezekhez képest jókorát változott az időjárás karácsonykor, ugyanis 25-én már 16,8 fokot mértek a megyeszékhelyen kora délután, ami szintén dobogós napi érték lett. Láthatjuk: huszadikához képest pontosan 36,2 fokkal volt melegebb öt nappal később.

Hótakaró Szombathely belvárosában
Mészáros Zsolt

Az észlelők ilyen változékonyság mellett nem unatkoztak decemberben. De Pétervári Tibor hozzátette: összességében véve a múlt hónap 0,9 fokkal volt csupán enyhébb az átlagosnál Szombathelyen, viszont kiadós csapadékot adott, 70 százalékkal többet a sokéves átlagnál. Mivel a légnyomásértékek nagyon alacsonyan alakultak a karácsonyi ciklon átvonulásakor, éppen ezért is nem véletlen, hogy sokan panaszkodtak rosszullétre.

Folytatódik a tél, jön a hidegfront

Milyen időt is hoz a január? Az újév első napjaiban már ismét beköszöntött a tél, és az észlelő szerint marad a változékony idő: jelentős csapadéknak nézhetünk elébe, hó, ónos eső, eső és ismét hó váltják majd egymást. Hétvégétől megint a hidegfronti hatás erősödik, a jövő héten pedig fokozatosan visszatérhetnek a kemény éjszakai fagyok is. Öltözzünk melegen, vigyázzunk az utakon, mert folytatódik a tél!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Havazik Szombathelyen – életképek a városból és az utakról

A sétálóknak gyönyörű látvány, a közlekedőknek igazi átok a hó. A szombat reggel kezdődő havazás lelassította a közlekedést, balesetekhez vezetett, másrészről viszont szép fehérbe öltöztette az ünnepre készülő Szombathelyt. Mindkét oldalt megmutatjuk!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Életmód