Fortepan-fotók egy deportálásról: amikor a kőszegi zsidókat a vasútállomás felé terelték

Ezek a képek mutatják meg igazán, mennyi borzalmat szabadított egy vasi kisvárosra a második világháború.

Van néhány Fortepan-fotó, amelynél az ember először csak a kompozíciót látja. Egy kisváros utcája, emberek gyülekeznek, csendőrök lézengenek körülöttük. A kép első pillantásra akár hétköznapi is lehetne. Aztán az ember elolvassa a leírást.

A most előkerült képeken azok a zsidók láthatók, akiket 1944. június 18-án a kőszegi Schey Fülöp utcai gettóból a vasútállomásra kísértek. Innen először a szombathelyi gettóba vitték őket, majd alig egy hónappal később, július 4-én Auschwitzba deportálták a foglyokat.

Zsidók gyülekezője a gettónál, a Schey Fülöp utcában a Várkörnél
Zsidók gyülekezője a gettónál, a Schey Fülöp utcában a Várkörnél
Fortepan / Fortepan

Akkoriban nem volt ritka, hogy zsidó munkaszolgálatosokat és deportáltakat a nyugat-magyarországi kényszermunkatáborokba és a határ menti erődítések építésére vittek. Ennek a történetnek a végén tömegsírok maradtak a vasi kisváros határában.

Amikor Kőszeg hirtelen a háború közepén találta magát

A nyilas hatalomátvétel után a környék a magyar szélsőjobboldali vezetés egyik fontos hátországává vált. Szálasi Ferenc egy ideig a közeli Velemben tartózkodott, és a Szent Koronát is a környéken őrizték.

Schey Fülöp utca a Várkörnél
Schey Fülöp utca a Várkörnél
Fortepan / Fortepan

A korábban békés határvárosi rész közben zsúfolásig megtelt menekültekkel, katonákkal és deportáltakkal. Az 1941-es népszámlálás szerint valamivel több mint tízezer ember élt itt, 1944 végére viszont a lakosság több mint húszezerre nőtt. A tömegben ott voltak a munkaszolgálatra hurcolt zsidók ezrei is.

A „munka által való megsemmisítés”

A deportáltak nagy része végül Kőszegen és a környékbeli településeken kötött ki. A német és magyar hatóságok itt építtették a Délkeleti Fal (Südostwall) néven ismert védelmi vonalat, amelynek célja az volt, hogy feltartóztassa a közeledő szovjet hadsereget. A munkát nagyrészt zsidó munkaszolgálatosokkal végeztették. Ez odáig fajult, hogy 1944 decemberében már mintegy nyolcezer zsidót dolgoztattak a vasi kisvárosban és környékén.

A Kossuth Lajos utca, háttérben a Fő tér házsora
A Kossuth Lajos utca, háttérben a Fő tér házsora
Fortepan / Fortepan

A körülmények brutálisak voltak. A foglyokat a város több pontján helyezték el, például a sörgyárban, téglagyárban, malmokban és különböző ipari épületekben. Az őrséget magyar nyilasok és német katonák együtt adták.

A túlélők beszámolói szerint rendszeres volt a verés, a korbácsolás és a puskatussal való ütlegelés. A táborokban dögszag, éhség és betegségek uralkodtak. Egy visszaemlékező szerint az egyik ilyen táborban „korbácsokkal, husángokkal, puskatussal verték a nőket, ahol csak érték”.

A gyalogmenet a Kossuth Lajos utca 13., 15. és 17. számú házak előtt
A gyalogmenet a Kossuth Lajos utca 13., 15. és 17. számú házak előtt
Fortepan / Fortepan

A foglyok naponta sáncokat ástak a fagyott földben. Sokszor hóviharban, minimális élelemmel. Tetvek lepték el őket, hamarosan tífuszjárvány tört ki, gyógyszer viszont gyakorlatilag nem volt. Ez volt az úgynevezett „munka által való megsemmisítés”: a rendszer nem feltétlenül egyetlen kivégzéssel ölte meg az embereket, hanem lassan, éhséggel, hideggel és betegséggel.

Tömegsírok a Guba-hegyen

A kőszegi táborokban 1944 novembere és 1945 márciusa között körülbelül 2500 zsidó halt meg. A halottak többsége nem kivégzésben, hanem kimerültségben, fagyásban, járványokban vagy éhezésben vesztette életét. Másokat agyonvertek vagy agyonlőttek. A holttesteket a város határában, a Guba-hegyen temették el, sokukat jelöletlen tömegsírokba.

Rákóczi Ferenc utca (Király út), szemben a Munkácsy Mihály utca
Rákóczi Ferenc utca (Király út), szemben a Munkácsy Mihály utca
Fortepan / Fortepan

A túlélők beszámolói szerint a táborok utolsó heteiben külön „halálbarakkokat” is létrehoztak a legsúlyosabb betegek számára. Ezekből az emberek ritkán kerültek ki élve.

Egyes tanúvallomások szerint 1945 márciusában a sörgyári táborban néhány tucat foglyot gázzal öltek meg, bár az áldozatok többsége addigra már a tábori körülmények miatt amúgy is meghalt.

Rákóczi Ferenc utca (Király út) - Szombathely út találkozása a háttérben a Jurisich vendéglővel
Rákóczi Ferenc utca (Király út) - Szombathely út találkozása a háttérben a Jurisich vendéglővel
Fortepan / Fortepan

Ami a képeken nem látszik

A Fortepan-fotókon emberek mennek az utcán, sokuk kabátban táskákkal, bőröndökkel és a csendőrök kísérik őket. Az viszont aligha látszik, hogy sokan közülük addigra már kimerültek és legyengültek, a többségük pedig soha többé nem térhetett vissza Kőszegre. Az pedig végképp rejtve marad a képeken, ami ezután jött, hogy ugyanennek a történetnek a folytatásában több ezer ember lelte halálát a vasi kisvárosban.

A kőszegi vasútlomás 1944. június 18-án
A kőszegi vasútlomás 1944. június 18-án
Fortepan / Fortepan

A felvételek pedig éppen ettől nyomasztóak. Nem látszik rajtuk a kegyetlenkedés vagy a brutalitás: csak csendőrök kísérik emberek tucatjait az utcán. Csakhogy ezek az emberek valójában már egy olyan úton jártak, amelynek végén sokszor csak egy jelöletlen sír volt a határban.

Felhasznált források:

  • Társadalmi Konfliktusok Kutatóközpont,
  • Restancia,
  • Fortepan.
  • Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

    A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
    A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
    Google Favicon
    Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Tudtad-e?