Ahogy arról lapunk is beszámolt, Ausztriában a szélsőjobb-populista Szabadságpárt (FPÖ) nyerte a vasárnapi választásokat.
Az idegenellenességet és oroszbarátságot hirdető FPÖ a szavazatok 29,1 százalékát kapta, második helyre a jobbközép Néppárt (ÖVP, 25,5%), míg harmadikra a szocialisták (SPÖ, 21.3%) futottak be.
A kisebb pártok körül a liberális NEOS (9,2%) és a zöldek (8,5%) kerültek még be az új parlamentbe.
Mivel mind az ÖVP, mind az SPÖ jelezte, hogy nem kíván koalícióra lépni az FPÖ-vel, így nemcsak a kormányalakítás bizonytalan, de az is, hogy a választási eredmények mekkora változást jelentenek Ausztria politikai irányvonalában és mindennapi életében.
Miközben az elemzők a lehetséges forgatókönyveket járják körül, meg kell említeni, hogy a Szabadságpárt - akárhogy csűrjük és csavarjuk a dolgot, és ódzkodunk a nagy szavaktól -mégiscsak történelmi győzelmet aratott.
Merthogy ez az első alkalom a második világháború óta, hogy egy szélsőjobboldali párt megnyerte az osztrák választásokat.
Mivel bűvölte el a választókat a Szabadságpárt?
Migráció és biztonság: Az FPÖ vezetője, Herbert Kickl, a kampány során masszív bevándorlásellenes hangot ütött meg, az ország határainak szigorúbb ellenőrzését és a menedékkérők visszaszorítását ígérve. A "Fortress Austria" (Ausztria-erőd) legfőbb üzenete az illegális bevándorlás megállítása volt.
Európai Unió kritikája: Az FPÖ az Európai Uniót is kritizálta, különösen annak bevándorláspolitikáját. A párt Ausztria szuverenitásának fontosságát hangsúlyozta. EU-ellenes köntösben jelent meg a párt oroszbarátsága is. Kickl kritizálta az unió Ukrajnának nyújtott támogatását, azt az osztrák érdekek sérelmeként jellemezte.
Energiapolitika és infláció: Az FPÖ a jelenlegi kormányt tette felelőssé az energiaválságért és a magas inflációért. A párt alacsonyabb adókat és jobban átgondolt energiapolitikát ígért, kevesebb külső függőséggel.
Szociális jólét: A párt ígéretei között szerepelt a szociális juttatások növelése is, de csak azoknak az osztrák állampolgároknak, akik régóta az országban élnek. Ezzel párhuzamosan azt is hangsúlyozták, hogy a bevándorlók számára a szociális rendszerekhez való hozzáférést is korlátozni kell.
A magyar szál
„Újabb győzelem a Patriótáknak: történelmi győzelmet aratott az FPÖ Ausztriában! Gratulálunk Herbert Kicklnek!”
Orbán Viktor ezzel a rövid bejegyzéssel üdvözölte az X-en a nyugati szomszédunknál történteket.
„A Szabadságpárt még soha nem nyert parlamenti választást Ausztriában. Most viszont szövetségeseink végeztek az első helyen. Nem a háborúra, nem a migrációra és nem a genderpropagandára! Bravó, nagy-nagy gratuláció!” - ezt már Szijjártó Péter jelentette ki az eredmények tudatában. A külügyminiszter „szövetséges”-két aposztrofálja az FPÖ-t.
Ha végigfutjuk a Szabadságpárt programját és ismerjük a Fidesz narratíváit, nyilvánvaló a közös platform a két párt között. Könnyen megtörténhet, amit tavaly nyáron jövendöltünk Orbánizmus-export – Ausztriában feljött a szélsőjobb, közben Pozsonyban Robert Fico kopogtat az ajtón 2023. June 13. 19:15 az orbánizmus exportjáról, hogy létrejöhet egy magyar-osztrák-szlovák oroszbarát koalíció, amely egész Európa politikai irányvonalát befolyásolhatja.
Olvasóink talán emlékeznek arra, hogy Herbert Kickl a múlt évben járt Orbán Viktornál, és láthatóan nagy volt az összeborulás. Az osztrák pártelnök akkor egy Facebook bejegyzésében Orbánizmus-export – Ausztriában feljött a szélsőjobb, közben Pozsonyban Robert Fico kopogtat az ajtón 2023. June 13. 19:15 kiemelte, egyetértés van abban, hogy
Ez utóbbi kapcsán az osztrák politikus egy bókot is elejtett, amikor azt írta, hogy
„Magyarország mutatja, hogyan kell ezt csinálni.”
Az osztrák média akkor még gúnyolódott mindezen, de közel sem biztos, hogy ez jó stratégia volt, merthogy – ahogy vasárnapi választások megmutatták - ez a politikai stílus sok választónak tetszik.
Hogyan érinti mindez az Ausztriában dolgozó magyarokat?
Közvetlenül egyelőre sehogy. Magyar munkaerő hiányában Ausztria gyakorlatilag azonnal megállna, és a Szabadságpárt nem is beszélt erről nyíltan a kampányában.
Azonban nem nehéz észrevenni a vendégmunkásokkal kapcsolatos barátságtalan hangnemet, a bevándorlás visszaszorítása nyilvánvalóan vonatkozik a kelet európai országokra, és az is szembeötlő, hogy a szociális jóléti kiadások köréből is igyekeznek kizárni a nem osztrák állampolgárokat, vagy legalábbis szűkíteni a juttatásokat.
Mindez – ha megvalósul - nem sok jót ígér a szomszédban dolgozó magyarok számára, még akkor sem, ha tudjuk, hogy a kampányban sok minden elhangzik, ami később a feledés homályába vész.
Burgenland átlagosan idegenellenes
Az ORF által közölt térkép szerint Burgenlandban is győzött a Szabadságpárt, majdnem az országossal egyező arányban (28,9%), de éppen csak megelőzték a Néppártot (28,7%) és a szocialistákat (27%).
Érdekes módon az FPÖ a legtöbb szavazatot Karintiában (38,7%) és Stájerországban (32,4) kapta - gyakorlatilag ez a két tartomány döntötte el a választást -, míg Bécsben most is lazán nyertek a szocialisták (29,9%).