Egy ősz közepén megtartott országgyűlési választás négypárti parlamentet hozott volna létre - írja legfrissebb közvélemény-kutatásának elemzésében az IDEA Intézet.
Az elemzés szerint október végén, november elején a hazai felnőtt népesség 30 százaléka szavazott volna a Tiszára, a kormánypártok támogatottsága 28 százalék volt. Ami a biztos szavazó, pártot választani tudók között a Tisza Pártnak 41, a Fidesz-KDNP-nek 38 százalékos szavazati arányt jelentene.
Nagy valószínűséggel a Mi Hazánk (7 százalék) és DK (6 százalék) is elérte volna az 5 százalékos parlamenti küszöböt.
Az Idea legújabb közvélemény-kutatása már a sokadik azok közül, amelyek a Tisza Párt előnyét mérik A Medián szerint már 7 százalékponttal előzi a Tisza a Fideszt November 05. 20:22 . A Magyar Nemzet (és több kormánypárti lap) szerint A Magyar Nemzet szerint Magyar Péter népszerűsége csak a baloldali közvéleménykutatók összeesküvése lehet November 11. 09:40 Magyar Péter népszerűsége csak a baloldali közvélemény-kutatók összeesküvése lehet, összeesküvés-elméletre hajazó állításuk szerint a baloldali közvélemény-kutató cégek kerekasztalt alapítottak, s rendszeres találkozókon, politikai menetrend alapján haladva egyeztetnek arról, hogyan hamisítsák meg a párttámogatási adatokat.
Tény, hogy a kutatások eredménye némileg befolyásolhatja a választópolgárokat, de a mért különbségek a hibahatáron belül vannak, és a következő országgyűlési választásokig még sok idő van hátra. Ahogyan az intézet is írja elemzésében: "Kétségtelen, hogy az eredmények olyan időszakra vonatkoznak, amikor is a parlamenti választásokig még hosszú idő, nagyjából másfél év van hátra, így kevésbé jelentik a majdani, várható végeredmény becslését, de az aktuális, belpolitikai közhangulatot tükrözik".
A tendencia azonban egyértelmű, a Fidesz népszerűsége csökken, a Tisza Párt népszerűsége emelkedik. Kérdés, hogy ez a tendencia meddig tart ki.
Módszertan
Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2024. október 31. és november 8. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és közösségi oldal felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.