Mivel 2021 elég kemény év volt, úgy gondoltuk, lezárjuk valami jóval. Nem mással, mint egy
nyereményjátékkal,
Játsszon velünk egy Szombathelyről szóló szép könyvért!
2021.
December
23.
15:27
méghozzá az ismert szombathelyi költő és művészettörténész, Balló László
Ezeregy nagy titok – Melchior Hefele elfeledett architektúrái
című könyvéért.
Sokan játszottatok velünk, de csak öten nyerhettek. És hogy mit is kellett ehhez tenni? Válaszolni egy egész egyszerű kérdésre (főleg hű olvasóink/hallgatóink/nézőink számára volt az): Miért hívják Bagolyvárnak a Bagolyvárt?
A kérdés és az erre adott válasz elhangzik egy Ballóval készített podcastunkban, amit
itt
Podcast Péntek: Balló László Szombathely neves házairól mesélt nekünk
2021.
December
06.
19:08
vissza lehet nézni és hallgatni is. De azért le is írjuk most, mégiscsak így illik.
A szombathelyi romantika e korai, kimagasló értékének már keletkezése is romantikus: egyik korábbi városi főépítészünk, Bodányi Ödön közlése nyomán rebesgetik, hogy, mivel az építtető nem volt tehetős polgár, amerikai tőkéből épült a Bagolyvár,... egy Amerikába távozott hazánkfia pénzelte az építkezést, aki szerzetesből püspökké emelkedett az új világban. Szép kis mese,... de csak addig, amíg 1996-ban dr. Sisa József fel nem kerekedik, el nem megy Amerikába, és tanulmányútja során fel nem fedezi Czvitkovicz Sándor, szombathelyi származású püspököt a 19. század derekáról. A kastélyt az ő tervei alapján, és az őáltala hazajuttatott pénzekből építette tehát Czvitkovicz Károly, aki építményét saját maga után Károly-kastélynak nevezte el. A későbbiek során a kastély északkeleti saroképülete első emeletének mellvédoszlopán termetes bagoly öntöttvas szobrát helyezték el, és e sajátos dísz lett a romantikus kastély épületének végleges névadója.
Forrás: Balló László: Neves házak – Szombathelyi etűdök
Szombathely: Szülőföld Kiadó, 2021 p. 276
És hogy kik azok a szerencsések, akik hamarosan a kezükbe vehetik Balló László könyvét? Mutatjuk:
Gratulálunk! A nyerteseket már értesítettük is e-mailben, a könyveket pedig munkanapokon, délelőtt 9 és délután 4 óra között át is vehetik a Nyugat szerkesztőségében, Szombathelyen a Semmelweis utca 2-ben, a Palace Irodaház I. emeletén.
Balló László egyébként Szombathely belvárosában, a Király utcában nőtt fel. A polgári házak díszei, az ajtók, az ablakok formái meghatározták az ízlését. Ahogy egészen kisgyerekként az is erős hatással volt rá, hogy egészen közelről láthatta egy arisztokrata család életét.
Versei – mert elsősorban költőként ismerhettük – az elmúlt korok romantikáját idézik. Verseskötetei mellett egyéb könyvei is a múltról szólnak, például a legutóbbi, a
Neves Házak – Szombathelyi etűdök,
melynek kapcsán
pénteki podcastunk vendége is volt,
Podcast Péntek: Balló László Szombathely neves házairól mesélt nekünk
2021.
December
06.
19:08
vagy a néhány évvel ezelőtt megjelent
Ezeregy nagy titok – Melchior Hefele elfeledett architektúrái, mely nyereményjátékunk díja is volt.