A cikk az Országos Erdészeti Egyesület honlapján jelent meg január 17-én. Ebből megtudjuk, hogy a biofűtőművet a Távhő telephelyén építik fel, és egymilliárdba kerül. Azt is írják, hogy a városban működik egy hasonló, kisebb teljesítményű fűtőmű, és a két létesítmény együtt azt eredményezi, hogy a távfűtésnél csak 25-30 százaléknyi gázt használnak fel, a többi energiát a két fűtőmű adja majd.
Állítások és valóság
Ezeket az adatokat eddig is tudtuk, Németh Gábor, a SZOVA vezérigazgatója azonban több valótlanságot állított a cikkben. Először is azt, hogy kétéves előkészítés után a biofűtőmű tervét elfogadták a SZOVA üzleti tervében, amit a cég felügyelőbizottsága és igazgatósága is megtárgyalt.
Nos, az üzleti tervet valóban elfogadta a közgyűlés, de kitételekkel, mint az kiderült a szombathelyi MSZP-sek március 6-i sajtótájékoztatóján „A biofűtőmű nem a város és a lakosság érdeke” 2013. March 06. 16:17 . Itt Ipkovich György korábbi polgármester, Czeglédy Csaba, volt alpolgármester, valamint Nemény András, a pénzügyi és gazdasági bizottság akkori elnöke elmondták, hogy a tervet azzal fogadták el, hogy a biofűtőműről később külön napirendként döntenek. Ez azonban sem az előző ciklus végéig, sem azóta nem történt meg.
A cikkben az is szerepel, hogy januárban került nyilvánosságra a terv, és akkor értesítették a lakosságot is. Nos, ez sem igaz. A Vízöntő utcába tervezett biofűtőmű tervéről először Czeglédy Csaba, az ellenzéki MSZP-SZTKE frakció vezetője beszélt a decemberi, karácsony előtti közgyűlésen. Czeglédy azt mondta, hogy a városvezetés azért nem hozta eddig nyilvánosságra az elképzelést, mert nem akarták idegesíteni ezzel a lakókat az ünnep előtt.
Egységes lakossági tiltakozás - márciusban
Czeglédy javasolta, hogy a vegyék napirendre az ügyet, a Fidesz-többség azonban ezt elutasította, éppúgy, mint a januári ülésen. Januárban azt ígérték, hogy majd februárban tárgyalnak róla, de akkor sem vették napirendre Sok vita után példaértékű egyetértés 2013. February 28. 08:47 , pedig az érintett lakók közül sokan elmentek az ülésre.
Miután a lakók azzal szembesültek, hogy a közgyűlés nem foglalkozik a gondjaikkal, gyűjtésbe kezdtek. Közben ugyanis az építési hatóság kiadta az elvi építési engedélyt, aminek március 14-én járt le a fellebbezési határideje. A lakók azonban még korábban megfellebbezték ezt, az ügy tehát még nincs lezárva.
Németh Gábor állításai közül az sem igaz, hogy januárban tájékoztatták volna a lakosságot. Ez csak a közgyűlési viták után történt meg, március 5-én, amikor lakossági fórumot tartottak Ők sem akarnak biofűtőművet 2013. March 05. 22:24 a helyszínen. A fórum aztán egységes lakossági tiltakozásba torkollott.
Szóval, a lényeg, hogy a SZOVA vezérigazgatója januárban már kész tényként beszélt az Vízöntő utcai biofűtőműről, és azt állította, azt a közgyűlés is elfogadta, és a lakosságot is tájékoztatták. Ami egyszerűen nem igaz.