Sehol máshol a világon nem lennék most szívesebben, mint itt, Szombathelyen, ahol James Joyce-t ünnepeljük - mondta köszöntő beszédében Ragnar Almqvist, Írország magyarországi nagykövete.
Annyiban igaza is van a nagykövetnek, hogy a városra is ráfér már egy kis önfeledt ünneplés, pár nappal a választások után. Amikor egy regénynek, írójának és főszereplőjének lehet örülni.
Az idén 30 éve, hogy először megünnepelte a város a Bloom-napot, azaz a Bloomsdayt. És ezért már egészen biztos, hogy minden szombathelyi kívülről fújja: James Joyce világhírűvé, ikonná, és szinte vallássá változott Ulysses című regénye egyetlen napon, 1904. június 14-én játszódik Dublinban. Főszereplője Leopold Bloom, azaz Virág Lipót, aki a regény szerint szombathelyi származású.
Persze, már azt is kiderítették, hogy a Fő tér 40-41. számú házában a századforduló környékén élt egy Virág nevű család, és ezzel össze is állt a történet. Apropó, az Ulyssest az egész világon ünneplik, az irodalmárok szerint maga a tökéletes regény, klubok, alkotócsoportok, olvasóközösségek viselik a regény és írójának nevét.

A legnagyobb kultusza persze Írországban van, de rögtön utánuk következik Szombathely. Ahol az idén már háromnapos lesz a Bloomsday, és péntek délután hivatalosan is elkezdődött.
A Bloomsday már a művészetek találkozóhelye, hiszen az irodalomtól a képzőművészetig és a koncertekig lehet válogatni. És a rituáléja is kialakult.
A nyitóünnepség helyszíne a Fő tér, az említett ház, ahol húsz éve lép ki a falból James Joyce alakja. Köszöntőt mondott Nemény András polgármester, illetve Ragnar Almqvist ír nagykövet, és átadták az idei Bloom-díjat. Ezt olyanoknak ítélik oda, akik sokat tettek, tesznek a kultusz fennmaradásáért, és megünnepléséért.
Az idei díjat Viola László kapta, aki a kezdetektől részt vett a Bloomsday előkészítésében, szervezésében.
De az ünnepségben nem is az ünnepi aktusok voltak a fontosak, hanem az a mintegy száz ember, aki azért jött, mert érdekli a Bloomsday, és így érdekli a kortárs művészet is. Mert igaz, hogy 120 éve játszódik a regény, de az egész kultusz a mindenkori kortárs művészetről szól.
Ennek jegyében készülnek már öt éve a belváros különböző pontjain a murális műhely falfestményei, az idei alkotásokról nemrég részletesen írtunk Joyce: „Nagyon örülök, hogy Dublin egy darabját Szombathelyre tudtam hozni” 2024. June 11. 19:44 . Az idén a Kőszegi utca 9. udvarán készült el két festmény, Koleszár Stella és Mark Joyce munkái, amelyek a regény hetedik és kilencedik fejezetét illusztrálják.
Ebbe a parkolóba is elsétált az a száz ember, meghallgatta a murális műhely vezetőjének, Szántó Istvánnak ismertetőjét, és Salamon Júlia az ELTE-SEK oktatójának műelemzését.
Majd újabb hosszú séta a Rákóczi utca elejéig. Ahol már kialakult a régóta dédelgetett terv, a művészeti negyed a Schrammel-gyűjteménnyel az Iseummal, a Képtárral, a zeneiskolával és a Bartók Teremmel. Nyáron a Savaria karnevállal, ilyenkor pedig a Bloomsday-jel.
Mert az utca most művészeti tér, ahol a kocsmaművészeteknek is áldozhatunk, este pedig koncertekkel tölthetjük el az időnket.
Az idén új elem is érkezett, felhúzták Bloomlandia zászlaját, és ezzel kikiáltották a Bloomland köztársaságot. A zászló az ír és a magyar nemzeti színek összedolgozásával készült, és komponáltak egy himnuszt is, amiben egy hangfelvételen maga James Joyce is megszólal.
Majd a szokások szerint Ragnar Almqvist és Nemény András ír sört csapoltak, és ezzel hivatalosan is elkezdődött a 2024-es Bloomsday Kortárs Művészeti Fesztivál.
A részletes programot itt találja A kortárs képzőművészet, a zene és a gasztronómia kerül a háromnapos szombathelyi Bloomsday középpontjába 2024. May 29. 14:11 .
A Nyugat.hu a 2024-es szombathelyi Bloomsday Kortárs Művészeti Fesztivál hivatalos médiapartnere.