Nem újdonság, hogy a fideszes politikusok zsinóros kabátban pózolnak ünnepi alkalmakkor, bőven volt ilyen az elmúlt években. De az utóbbi időben egyre több, bocskait viselő politikus tűnik fel, az október 23-i ünnepségen és ünnepi közgyűlése az új Fidesz-frakció fele, négy képviselő ilyenben pompázott.
Sőt, nemrég Kövér László, az országgyűlés elnöke is bocskait viselt.
Egyértelmű persze, hogy a fideszesek ezzel politikai hitvallást tesznek, és ennek látványos jelét akarják adni.
De honnan ered és mit üzen a bocskai?
A bocskai-öltöny nevét Bocskai István fejedelemről kapta, de máig nem egyértelmű, mi a névadás oka. A bocskai, éppúgy, mint a reformkorban népszerű és a Habsburgokkal való szembenállás jelző atilla-ruha a huszárok egyenruhájából származik. De a bocskai sokkal későbbi, mint az atilla.
A bocskai a 20. század elején jelent meg, ekkor még szimpla magyaros öltözékként, a Monarchiában az is a célja volt, hogy a hazai gyártókat segítsék vele.
Az I. világháború és trianoni döntés után erősödtek a nacionalista mozgalmak, ekkor vált viszonylag népszerűvé a bocskai. Amit egyébként - a díszítettebb atilla ellenében - az álló gallér és a mellrész zsinórdísze különböztetett meg az akkor viselt sima öltönyöktől.
A bocskait elsősorban a középosztálynak szánták, a hazafias kampány ellenére azonban ezekben a körökben nem lett túl népszerű. Felfedezték viszont a középiskolák és az internátusok, egyre több helyen lett a bocskai az iskola hivatalos egyenruhája.
Így a bocskai pár évtizedes pályafutása az iskolákban, internátusokban teljesedett ki.
Felmerül a kérdés
vajon tudják-e a bocskait hordó fideszesek, hogy középiskolai egyenruhát viselnek?
Mondjuk, tanulni soha nem késő.