Célkeresztben a független újságírás – és mi van a vidékkel?

Hogyan próbálják ellehetetleníteni Magyarországon a sajtószabadságot? Erről rendeztek konferenciát október 16-án a MÚOSZ-ban. Most megnézheti, hogyan vélekedik erről a Nyugat.hu, vagy éppen a 444.hu főszerkesztője.

Kocsi Ilona, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke rövid bevezetőjében idézte az Alaptörvényt. „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.” E tételmondatnak azonban sem a szelleme, sem a betűje nem valósul meg – tette hozzá.

És most lássuk, hogy a szakmában kik, hogyan vélekednek erről!

Roznár Gyöngyi, lapunk főszerkesztője - a MÚOSZ honlapja szerint - arról beszélt, honnan, miből tájékozódnak a vidéki emberek. Elmondta, hogy a helyi rádiók Szombathelyről is eltűntek, csak a kormány által ellenőrzött országos adók sugározhatnak.

A megyei napilapokat bekebelezte a KESMA, de ezek – mint például a Vas Népe – még mindig erős brandek, így alkalmasak az ott élők befolyásolására.

Az önkormányzati orgánumokat médiacentrumokba tömörítették, amelyeket az adott helyi önkormányzatok szervezetébe integráltak, ezáltal a finanszírozásuk teljesen átláthatatlanná vált.

A függetlenek igyekeznek hiteles tájékoztatást nyújtani, ám rendkívül nehéz dolguk van, hiszen állandóan próbálják őket elhallgattatni – többek között pszichológiai ráhatással, megvesztegetéssel, fenyegetéssel, túlterheléses támadásokkal. Épp ezért forradalmi ellenállóknak érezhetik magukat, ám ez csapdahelyzet, mert ilyen körülmények között csak akkor maradhatnak hitelesek, ha betartják a szakma etikai normáit.

Kísérleti programjuk a Csináljunk együtt demokráciát! címet viseli. Ennek keretében próbálnak segíteni az embereknek – akár a nyilvánosság erejével, akár közérdekű adat igényléssel. Mivel sokan fordulnak hozzájuk, ez a tevékenység jelentős energiabefektetéssel és nagy felelősséggel jár.

A teljes videót itt nézheti meg:

Ha arra kíváncsi, hogyan működik a megfigyelés, lejáratás, fenyegetés, elrettentés, vagyis milyen az újságíró élete a posztdemokráciában, hallgassa meg Uj Pétert, a 444.hu főszerkesztőjét.

Tanulságos a Forbes esete is a Hell Energyvel, mely arról szól, hogy milyen eszközökkel lehetetleníti el egy nagy cég a sajtót.

Egyébként pedig ajánljuk a MÚOSZ YouTube-oldalát, ahol megnézheti a konferencia összes beszélgetését.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet