Civil kezdeményezést indítottak azbesztvizsgálatra a szombathelyi Szentkirályon, de közben már zajlik a vizsgálat

A városrészen megelőzésként óvintézkedéseket is bevezettek már.

Néhány éve itt lekavicsoztak egy mentesítő utat és az Oroszlán utca végét néhány lakóházhoz vezető részen, továbbá a Szedreskert egy részét. Utóbbi nagyon aggasztó mert a bölcsőde udvarától méterekre van - írja hétvégi levelében olvasónk.

Hozzátette, civil kezdeményezést indítottak a mintavételezésre és az érintett szakaszok bevizsgálására. Azt is írta, hogy az önkormányzat nem reagál a megkereséseikre.

Megkerestük Tóth Kálmánt, a körzet önkormányzati képviselőjét, aki meg is lepődött. Mint mondta, már április 22-én tájékoztatta a városrész lakóit a bevezetett intézkedésekről. Lezárták azokat a parkolókat, amelyek szerepeltek az előző nap közzétett listán Újabb korlátozásokat vezetnek be az oladi platón, és több parkolót is lezárnak az azbesztszennyezés miatt Szombathelyen April 21. 15:25 , plusz a Szedreskert bevezető útját, egyúttal felkérték az Egyesített Bölcsődei Intézményt, hogy folyamatosan locsolja az útszakaszt.

Az Oroszlán és Határőr utcákban (a nem portalanított szakaszokat ideértve) pedig ugyanazokat az intézkedéseket vezették be, mint az oladi plató esetében, azaz csak a lakcímkártyával vagy engedéllyel rendelkezők hajthatnak be 10 km/órás sebességkorlátozás alatt.

Tóth Kálmán megjegyezte, a közterületek vizsgálatát a kormányhivatal rendeli meg és végzi el, az önkormányzat ehhez az ismert listát már közel két hete elküldte a hivatalnak. Azóta túl vannak már a mintavételen, az, hogy mikor lesz eredmény a kormányhivatalon múlik.

A képviselő hozzátette, az érintett területeket elzárták, az utakon pedig 10 km/h-s sebességkorlátozást vezettek be.

Az állam fizeti a költségeket

Az azbesztszennyezést április 13-án jelentette be Határérték feletti azbesztet találtak a szombathelyi Síp utcában April 13. 18:02 a kormányhivatal, elsőként az oladi plató esetében, majd kiderült, hogy 21 utca lehet érintett 21 szombathelyi utcát érinthet a súlyos azbesztveszély April 17. 11:02 az ausztriai bányákból származó kőzet okozta problémában.

Aztán egyre több szennyezett területet találtak, kisebb településeken is. A szombathelyi önkormányzat már több helyszínen vezette be a már ismert óvintézkedéseket Csütörtöktől tilos lesz a behajtás az Oladi Plató területére Szombathelyen April 22. 14:20 .

Az ügy az áprilisi közgyűlésen is téma volt Szombathelyi azbeszt-ügy: "Sok ember felelőtlen magatartása vezetett ehhez az áldatlan helyzethez" April 30. 16:30 , Nemény András polgármesterrel készült podcastunkban Nemény András: Minél gyorsabban kell lépni és akkor nem történnek emberi tragédiák April 30. 18:58 is beszéltünk róla. A múlt héten is kiderült, hogy az állam fizeti Azbeszt-veszély Vas megyében: A kormány vállalja a védekezés és kárelhárítás költségeit April 30. 21:49 a védekezés és helyreállítás költségeit, amiben a kormányhivataloknál lesz a fő szerep.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet