Lapunk az elmúlt években többször foglakozott azzal, hogy hiba volt a belvárosi területek (Fő tér, Berzsenyi tér) térkövezése, ahelyett, hogy parkosították volna őket.
És ezzel a véleményünkkel nem vagyunk egyedül.
Azt nem állítjuk, hogy egyenes összefüggés lenne a térkövezési mánia és a G7.hu portál által közölt nemzetközi tanulmány között, de átsiklani sem lehet felette.
Merthogy a cikk szerint „Szombathely (7.), Budapest (12.) és Pécs (16.) is bekerült a legelső 20 városba azon a listán, amely azokat a települések tartalmazza, ahol lakosságarányosan a legmagasabb a zöld területek hiányának betudható korai halálesetek száma”, ami nagyon szomorúan hangzik, hiszen a tanulmány nem kevesebb, mint 900, 100 ezernél nagyobb lakosú város helyzetét elemezte.
A lista elkészítésének egyik fontos eleme volt a WHO azon ajánlása, hogy az emberek lehetőleg olyan környéken lakjanak, amelynek a 300 méteres körzetében legalább fél hektár (kb. egy futballpályányi méretű) zöldterület van.
Ehhez tették hozzá a területi halálozási adatokat, kiszűrve a lakosság várható élettartamát befolyásoló más hatásokat, mint az idősebbek arányát vagy a jövedelmi szintet.
Így mutatták ki a zöld területek hiányához köthető korai haláleseteket.
Szombathely esetében valószínűleg az a probléma, hogy hiába van egy nagyobb rekreációs övezete Csónakázótóval, szigettel és fákkal, illetve hiába vannak parkok itt-ott, az emberek többsége messze lakik ezektől és hatásuk nem érvényesül kellőképpen a mindennapokban.
A tanulmány szerint a közeli zöldfelületeknek számos előnye van. Ilyen például:
Ennek fényében végképp nem örvendetes, hogy a szombathelyi közgyűlés a közelmúltban úgy döntött, hogy eladja és hagyja beépíteni Nem lesz licit, viheti a 800 milliós szombathelyi ingatlancsomagot az egyetlen állva maradt pályázó 2021. October 24. 11:30 a belváros egyik utolsó zöldfelületét, az egykori városi strandot.