Tegnap veszélyes volt a levegő minősége Békéscsabán, Debrecenben, Kazincbarcikán, Kecskeméten, Nyíregyházán, Sajószentpéteren, Tökölön és Várpalotán a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ levegőhigiénés értékelése alapján - közölte pénteken a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
Emellett a Levegőhigiénés Index Ajkán, Dunaújvárosban, Miskolcon, Pécsen, Putnokon, Salgótarjánban, Százhalombattán, Szegeden, Székesfehérváron, Szolnokon, Szombathelyen, Tatabányán és Veszprémben egészségtelen, míg további hét településen kifogásolt volt.
A meteorológiai előrejelzés alapján mérsékelt marad a légmozgás, és csapadék sem várható, így lényeges változás nem lesz a légszennyezettség alakulásában a következő napokban - tették hozzá.
A kedvezőtlen levegőhigiénés besorolást a kisméretű aeroszol részecskék (PM2.5, PM10, hétköznapi nevén szálló por) magas koncentrációja okozza, amely esetén az érzékeny lakosságcsoportnál (gyermekek, idősek, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, várandós kismamák) enyhe légzőszervi tünetek (pl.: köhögés, légúti irritáció) jelentkezhetnek, illetve meglévő tüneteik súlyosbodhatnak.
Egészségtelen levegőhigiénés besorolás esetén az érzékeny lakosságcsoportnál a légzőszervi tünetek súlyosbodhatnak, illetve gyakoribbá válhatnak. Növekedhet az asztma és a krónikus hörghurut fellángolások miatti orvoshoz fordulás gyakorisága. Az aeroszol részecskék magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket (pl. köhögés, légúti irritáció) és kötőhártya irritációt válthatnak ki, a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbítják, növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát, továbbá szívritmus zavart okozhatnak, illetve növelik a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázatát. Veszélyes levegőminőség esetén már az egészséges emberek is légúti tüneteket tapasztalhatnak.
A légszennyezettség által okozott tünetek megelőzhetők, ha kevesebb időt tartózkodunk a szennyezett levegőn. Azonban ne feledkezzünk meg a belső légterek, otthonunk rendszeres, gyors átszellőztetéséről ilyenkor sem. A krónikus légúti betegségben szenvedőknek szükségük lehet egyéni védekezésre (pl. inhalátor használata) is, orvosi javaslat alapján a gyógyszerek adagjának növelésére. A maszkok hatékonyan szűrik a kisméretű aeroszol részecskéket, így viselésükkel csökkenthető a kitettség mértéke.