Magyarország a világban kialakult események nyomán számos új bizonytalansági tényezővel és gyökeresen új gazdasági keretrendszerrel szembesül. Olyan környezetben igyekszünk növekedni, amelyben a külső körülmények egyre kiismerhetetlenebbek, de összességében kedvezőtlenebbek lesznek, mint a megelőző évtizedben - írja elemzésében az Egyensúly Intézet.
Az intézet egy gazdasági előrejelző csoportot állított fel, amely ezentúl negyedévente készíti el gazdasági előrejelzését. Elsőként az idei őszre állították össze jelentésüket
Előrejelzések 2022 őszére
Az idei második félévben jelentősen lassul a gazdaság növekedése, elsősorban a növekvő energiaárak nyomán jelentkező infláció következtében. Őszre kifullad az a fogyasztási és bevásárlási növekedés, ami az energiatakarékossághoz köthető.
A háztartási nettó megtakarítások jóval magasabbal, mint 2009-ben, emellett eltűnt a devizaadósságból fakadó kockázat is. A vállalatok is jellemzően jobb állapotban vannak, mint 2009-ben, míg az állam mozgástere is erősebb.
Ha a gázárak tovább emelkednek, illetve ha lazul a költségvetési fegyelem, a forint tovább gyengülhet.
Ha nem születik megállapodás az Európai Bizottság és a magyar kormány között az uniós forrásokról, az recessziót idézhet elő a gazdaságban.
Hosszabb távon a jegybank a gazdasági növekedést kamatcsökkentéssel támogathatja, ami a forint további gyengülését vonzhatja magával.
Az előrejelzést számos nehezen kiszámítható kockázat nehezíti. Ezek mindegyike a gyengébb növekedés és magasabb infláció irányába mutat.
A legfontosabb módosító tényező a gázárak, illetve tágabban az energiapiaci helyzet alakulása, de csaknem ekkora súllyal változtathatja az ország gazdasági kilátásait az uniós források körüli megegyezés elmaradása vagy jelentős elhúzódása.
További fontos tényező egy esetleges európai recesszió, amely az exporton keresztül rontaná a növekedési kilátásokat - írja az elemzés.
Mindkét évben az élelmiszerek áremelkedése növeli leginkább az inflációt, a módosított rezsipolitika következtében az energiaszámlák is emelik a fogyasztóiár-indexet. A benzinárstop idén 3,4, jövőre várhatóan 3 százalékponttal csökkenti az inflációt.
De ha az orosz olajimport teljes mértékben megszűnne, az infláció akár további 3 százalékponttal is emelkedhet. Az élelmiszerek árának idei átlagos növekedése megközelítheti a 30 százalékot.
Eközben idén 3,6, jövőre 3,4 százalék lesz a munkanélküliek aránya. Összességében átlagosan 4,7 millió foglalkoztatottal, valamint 173 ezer munkanélkülivel számolhatunk 2022-re.
Hosszabb távon a munkaerő-tartalék alacsony szintje és minősége, a kedvezőtlen demográfiai folyamatok, valamint a vendégmunkások alacsony száma a bővülés korlátja lesz.