Nagyon nagy a csend a Savaria Egyetemi Központ (SEK) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem csatlakozásáról. Annak ellenére, hogy február 1-től
a SEK az ELTE része lesz
Most már hivatalos: a szombathelyi egyetem az ELTE campusa lesz
2016.
September
29.
11:05
, miközben semmit nem tudni a részletekről. Arról sem, hogy lesznek-e önálló karok, hogy maradnak-e a jelenlegi szakok, lesz-e leépítés, bővítés, kell-e aggódniuk az oktatóknak, és mi lesz a diákokkal.
Pedig, ha Szombathely és Vas megye jövőjét is nézzük, akkor ettől kellene visszhangzania a helyi politikának, a városi és megyei közgyűlésnek. Sorban kellene kiadni a politikai nyilatkozatokat, az országgyűlési képviselőinknek pedig egymás kezébe kellene adnia Balog Zoltán emberminiszter és az ELTE rektorának irodakilincseit. Lobbizni és harcolni azért, hogy megálljon az a mélyrepülés, amibe az utóbbi évtizedekbe került Szombathely egykor oly nagynevű oktatási intézménye.
De a helyi kormánypárti politika megelégszik azzal, hogy
próbálja rátolni a SEK mélyrepülésének felelősségét a jelenlegi ellenzékre
Ki tette tönkre a szombathelyi egyetemet?
2016.
July
25.
19:50
, az ellenzék meg gyakorlatilag nem is foglalkozik az üggyel. Mindezt úgy, hogy végignézték, ahogyan
sokak szerint Sopron az elmúlt években kivéreztette a SEK-et
Ki tette tönkre a szombathelyi egyetemet?
2016.
July
25.
19:50
.
Az egyetem oktatói már évek óta félnek attól, lesz-e állásuk, folyik az egymás közötti harc a megmaradásért az egyes intézetek, karok között - de leginkább az jellemző, hogy apátiába zuhant az egykor nagy hírű Berzsenyi Dániel Főiskola. A hajdan pezsgő diákéletnek pedig már csak nyomait találjuk a városban.
Kérdeztünk, régi cikkeket kaptunk válaszul
Feltettünk hát néhány kérdést az ELTE-nek, ezeket alul, keretben olvashatják. Gyorsan jött a válasz, de nem tartalmaz igazi, érdemi információkat, tulajdonképpen belinkeltek három, korábban az ELTE oldalán megjelent cikket. Ebből próbálunk némi információt kiszedni.
Az első, tavaly szeptemberi cikk a csatlakozásról szóló szenátusi döntésről, és az elvi keretekről szól. Ami kivehető belőle, hogy
de ez a budapesti központ megfelelő igazgatósága alá tartozik majd, és így látja el a helyi szintű gazdasági, pályázati, igazgatási, műszaki és üzemeltetési és tanulmányi ügyeket.
A pedagógusképzés feladataira Szombathelyen létrehoznak egy bölcsészettudományi, egy természettudományi és egy pedagógiai-pszichológiai intézet, ezek azonban a budapesti karokhoz tartoznak majd. Úgy néz ki tehát, hogy
Ennek bizonyítéka, hogy a gépészmérnök képzést működtető szombathelyi műszaki intézet a budapesti IK (Informatikai Kar) dékánjának irányítása alatt folytatja tevékenységét, de a gépészmérnök képzés természettudományos megalapozásában a TTK (Természettudományi Kar) jelentős részt vállal. A sporttudományi képzéseket a szombathelyi Sporttudományi Intézet a PPK (Pedagógiai és Pszichológiai Kar) részeként folytatja.
A tanári szakok megmaradnak
A pedagógusképzés feladataira pedig Szombathelyen egy bölcsészettudományi, egy természettudományi és egy pedagógiai-pszichológiai intézet jön létre a megfelelő karok (PPK, TÓK (Tanító- és Óvóképző Kar), TTK) részeként.
A második, egy hónapja megjelent cikkben a pedagógusszakokról írnak. A lényeg, hogy Szombathelen is elindítják az ELTE tanári szakjainak többségét, és az ELTE is meghirdeti a Szombathelyen már működő gépészmérnök és műszaki menedzser szakokat.
Csalogató ösztöndíj
Az elküldött harmadik cikk pedig a hétfői nyílt napról szól, és arról, hogy Savaria Kiválósági Ösztöndíjat alapítanak, ennek lényege, hogy azok a hallgatók, akik 400 pont feletti eredménnyel nyernek felvételt az ELTE Szombathelyi Campusára, havi 40 000 forint, akik pedig 450 pont feletti eredménnyel érkeznek, havi 80 000 forint ösztöndíjat kapnak az első tanulmányi évben.
A helyi vezetés meg se mer szólalni
Ennyi az összes információ, amit az ELTE megosztott velünk. Helyben, a SEK-nél hiába próbálkozunk, már régóta nem jutunk semmiféle infóhoz. Közel egy éve várunk arra, hogy interjút adjon nekünk az intézmény megbízott rektorhelyettese. Ez utóbbi annyiban érthető, hogy a helyi vezetők és oktatók az ELTE hozzájárulása nélkül nem nagyon adhatnak ki semmit.
Egyébként az ELTE levelében az is írták, hogy az egyetem Szenátusa a jövő héten ülésezik, és azt követően lesznek részletesebb információk. Két héttel a csatlakozás előtt.
Az ELTE-nek elküldött kérdéseink