2025-ben érkezik az új magyar adócsomag, amelynek célja a gazdaság fehérítése és egyszerűsítése, ezzel egyidejűleg pedig a családokat és a vállalkozásokat is támogatná a kormány. De, lássuk, mit intézett nekünk a kormány:
A család
A családi adókedvezmény összegét jelentős mértékben növelné az Orbán-kormány. A terveik szerint így 650 milliárd forint maradna a családok kasszájában. Az adókedvezmény összege 2025. július elsejétől 50 százalékkal emelkedik, és 2026. január elsejétől egy újabb emelést helyeztek kilátásba.
Legyen ön is vállalkozó
Kivezetik az extraprofitadók egy részét és az adminisztráció is egyszerűsödik, ez utóbbi például a környezetvédelmi termékdíj szűkítését és a konszolidált beszámolók értékhatárának növelését jelenti majd.
Az adó követi az inflációt
A feketelevesnek az tűnik, hogy a kormány bizonyos adónemek esetében inflációkövető adóemelést vezet be, és magasabb adókulcsot alkalmaznak majd a felkapottabb településeken működő fizetővendéglátásra. Ez a gyakorlatban azt jelenti majd, hogy nagyobb településeken drágább lesz a sör. Aztán majd ott is, ahol beindul a kocsmaturizmus.
A feketézőkre nehéz idők várnak
A gazdaságfehérítés jegyében a kiskereskedelmi adó kötelezettsége a platformüzemeltetőkre is kiterjed majd, és az áfa-levonási jogot korlátozzák a közvetett vámjogi képviselőknél.
Simplicity kell
Az egyszerűsítés több területen megjelenik majd, például a könyvvizsgálati és beszámolókészítési kötelezettség értékhatárának növelésénél.
A portfolio.hu-nak Csepei Kinga, az RSM Hungary adóüzletágának vezető menedzsere elmondta, hogy szerinte az adóbevételek növelésére is szükség lehet, és az inflációkövető adóemeléseken túl további adónövelő intézkedések is várhatóak 2025 végéig.
Mi van a háttérben?
Az Orbán-kormány gazdasági döntései azt mutatják, hogy még mindig a családtámogatásban látják a legnagyobb potenciált. Nyilván egy, a lakosság lélekszámát növelni kívánó népességpolitikát főleg ilyen gazdasági döntésekre lehet alapozni. Ezek szerint Magyarországon még mindig a családok a gazdaság alapvető szereplői.
Ezzel szemben a vállalkozásbarát intézkedések eléggé mérsékeltek. Egyik kézzel osztanak, hiszen kivezetik az extraprofitadókat és egyszerűsödik az adminisztráció is. De, a másik kézzel meg kioszt egy sallert azért a kormány, mert az inflációkövető adókkal és a kiskereskedelmi adó módosításaival inkább elvesznek. Az azonban kérdés, hogy a költségvetés bevételeinek növeléséhez jól lőtték-e be azokat a magasabb jövedelmezőségi szektorokat, amelyektől most plusz pénzt várnak.
Azonban az inflációkövető adóemelések azt is mutatják, hogy közvetett eszközökkel próbálják az infláció hatásait kezelni. Ez az intézkedés nagyban segít, hogy úgy tudjon az állam extra költségvetési bevételre szert tenni, hogy közvetlen adóemelést vezetnének be. Ez a döntés amúgy akár még segíthetné is a közszolgáltatások finanszírozását, illetve ezek finanszírozhatóságának fenntarthatóságát.
A kiskereskedelmi adóplatformokra kiterjesztett adókötelezettség mögött két törekvés sziluettje sejlik fel. Az egyik ilyen a gazdaság kifehérítésének szándéka, illetve a digitalizáció bővítése. Nagyobb kontrollt és átláthatóságot próbálnak szerezni a kiskereskedelem felett, hogy visszaszorítsák az adóelkerülést. Halkan jegyeznénk csak meg, hogy talán a Tiborcznak is szólhattak volna.
Egyénként a közvetett vámjogi képviselők áfa-levonási jogának szűkítése és az adómentességek szigorítása szintén a gazdaság fehérítését és az adóelkerülések visszaszorítását célozzák.
Az óvatos duhajkodás azonban a szelektív adminisztráció egyszerűsítésben is megmutatkozik. Egyrészt bizonyos területeken valóban egyszerűsítik az adminisztratív terheket, például a beszámolókészítési kötelezettségek értékhatárának növelésével, azonban más területeken, különösen az adózásban, a platformüzemeltetők számára új adminisztrációs terheket vezetnek be.
Nem ritka az, hogy kettős célokat fogalmaznak meg egy-egy döntés meghozatalában Itt az egyik cél a kisebb vállalkozások terheinek csökkentése lehet. A másik cél pedig az első ellensúlyozása, vagyis a gazdaság nagyobb szereplőitől több adóbevételhez jutni.
A végösszegben látszik majd
Az összképben azt láthatjuk, hogy a kormány úgy próbál egyensúlyozni, hogy a számára fontos szereplőket próbálja meg helyzetbe hozni. A gazdasági stabilitást és növekedését ezúttal a családok és a kisebb vállalkozások támogatásától várják, míg a digitalizált és átláthatóbb környezettel az adóelkerüléseket igyekeznek megakadályozni. A költségvetés extra bevételeit a nagyobb vállalkozásoktól és a közvetett, vagyis inflációkövető adóktól várják. Elviekben működhet ez a modell, de azért annak is megvan a veszélye, hogy az egész egy kihipózott narancs lesz végül, ahol a szürkezónás megfogalmazásokban pont azok találják meg a kiutat, akikre szigorúbb szabályokat szabták.