2023-ban most vasárnap, vagyis október 29-án kezdődik a téli időszámítás, amikor az órákat hajnali 3 óráról 2-re állítjuk vissza. Így - ha mi is úgy akarjuk - egy órával többet alhatunk majd, viszont "cserébe" már délután öt-hat óra körül sötét lesz.
Bár többeket nem különösebben zavar a váltás, sokan nagyon megszenvedik az óraállításokat. Náluk pedig ez komoly tüneteket is okozhat, például álmatlanságot, különböző alvászavarokat, valamint figyelem- és koncentrációzavart is, melynek következménye a rosszabb tanulás, a rosszabb önértékelés és végső soron a daganatos betegségek szaporodása.
A többségnek elege van az állítgatásból
A Pénzcentrum idén ősszel egy kérdőíves kutatás kereti között felmérte a magyarok hozzáállását, amiből több dolog is kiderült:
A válaszadók többségének felborítja a mindennapjait az átállás: közel 27 százalék napokig, 40 százalék hetekig, 16 százalék pedig akár hónapokig is érzi a hatást. Mindössze 15 százalék válaszolta azt a lap felmérésén, hogy nincs rá hatással az óraátállítás.
Az uniós tagállamok eredetileg 2021-ig kaptak időt, hogy döntsenek róla, téli vagy nyári időszámítást fognak-e használni a jövőben, ha eltörölték az óraátállítást, de a pandémia miatt kitolták a határidőt 2024-ig. Azóta pedig az időközben kitört orosz-ukrán háború ismét a határidő eltolása felé irányította a helyzetet. A legjobb tudomásunk szerint legkorábban 2025-ben dönthet erről a témáról az EU.
Egyelőre tehát marad az állítgatás: legközelebb október 29-én, azaz vasárnap reggel kell átállítani az órákat.