A péntek reggeli Magyar Közlönyben jelentette be a kormány, hogy feloldják a tavaly március 4-én bevezetett gabonakiviteli tilalmat, szúrta ki a Telex.
A lap szerint a kormány „orosz–ukrán háború okozta áremelkedés miatt” vezette be az exporttilalmat. Ukrajna ugyanis a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, az oroszok által indított háború miatt azonban a búza ára 14 éve nem látott magasságokba emelkedett. Az Agrárminisztérium ellátásbiztonságra hivatkozva akkor elrendelte a korlátozást, hiszen akkori tippjük szerint a gabonapiaci folyamatok kiszámíthatatlanok lehetnek egy ilyen helyzetben.
A kormány végül most úgy döntött, feloldja a korlátozást. Mint a közlönyben írják, a kihirdetés napján (tehát január 20-án) délelőtt tíz órakor veszti hatályát „a takarmány- és élelmiszer ellátásbiztonság szempontjából stratégiai jelentőségű mezőgazdasági termékek kivitelével kapcsolatos bejelentési eljárásról és kapcsolódó intézkedésekről szóló” kormányrendelet.