„Ha az elkövetkezendő hetekben, hónapokban nem oldódik meg a probléma, az a jövő szezonban nagyon kellemetlenül fogja érinteni mind a Tihanyi-félszigetet, mind a füredi részt, sőt az egész keleti medencére hatással lesz” – mondta a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) legutolsó, szeptemberi ülésén dr. Vasas Gábor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet vezetője a nyár végi tihanyi strandbezárást okozó szennyeződésről. A Balatonba jutó szennyvíz forrását a napokban sikerült feltárni - közölte most az igazgató a HírBalaton megkeresésére.
Tihany Somosi szabadstrandját a szezon végén zárták be a vízben található magas számú E. coli (Escherichia coli) miatt, ami gyakorlatilag egy szennyvízjelző baktérium. Ennek pontos forrását és okát jó ideig nem tudták meghatározni, és a találgatások során elindult egy vádaskodás a horgászokkal, vitorlázókkal, hajósokkal szemben. A hétvégén viszont sikerült a szennyeződés okát megtalálni.
Mint a lap megtudta, a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV) szennyvíz főnyomó csöve sérült meg a volt MÚOSZ üdülő melletti ingatlanon. Ezt azért nem vették észre sokáig, mivel bekerített, zárt ingatlanról van szó. A lap még megjegyzi, hogy a balatoni víziközmű szolgáltató, azaz a DRV elavult, túlkoros csőrendszerének egyre sürgetőbb cseréje hosszú évek óta visszatérő téma a BFT ülésein.