Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek minősítette az új hulladékgazdálkodási törvényt. Pontosabban a törvénynek azt a rendelkezését, amely mindenfajta kártalanítás nélkül az államnak adja a termelési és ipari hulladékok tulajdonjogát – derül ki a Magyar Közlöny legutóbbi számában közzétett határozatból.
Az ominózus szabály szerint az eredeti birtokosnak még fizetési kötelezettsége is keletkezne, amely így az értékesíthető hulladékok tekintetében duplán is kárt okozott volna a termelőknek.
A hulladékgazdálkodási törvényt így újra kell tárgyalnia az Országgyűlésnek. Egy olyan rendszert kell kialakítani, amely
"egyszerre teremti meg a hulladéktulajdonosok ellentételezését, és veszi figyelembe a kötelező közszolgáltatási, környezetvédelmi és közegészségügyi szempontok maradéktalan érvényesítését úgy, hogy azok az uniós szabályozásból származó szabályozási kötelezettségeinknek is megfeleljenek."
Tavaly november végén
derült ki
Elveszi az önkormányzatoktól és koncesszióba adja az állam a hulladékgazdálkodást
2020.
November
27.
11:30
, hogy a kormány államosítani akarja a hulladékgazdálkodást, a tényleges hulladékkezelési feladatokat pedig magáncégeknek adná koncesszióba.
A törvényt az országgyűlés kormánypárti képviselői meg is szavazták, Áder János köztársasági elnök viszont az Alkotmánybírósághoz fordult.
A hulladékgazdálkodás négy éve indult válságát
itt foglaltuk össze
Több tízmilliárd forint elherdálása, önkormányzati cégek tönkretétele után újra magánosítják a hulladékgazdálkodást
January
07.
07:04
.