A közelmúltban olvasónk hívta fel a figyelmet a szombathelyi Szent Márton utcai munkagödörre.
Rejtélyes lövészárok teszi izgalmassá a szombathelyi adventet 2019. November 25. 11:28
Hamarosan kiderült
Messzire vezet a Szent Márton utcai lövészárok nyomvonala, és ez nem feltétlenül baj 2019. November 30. 07:49 , a szálak messzire, még a 2014-ben bejelentett Szent Márton tervhez vezetnek. Ennek előkészítésének része az út alatt húzódó közművek cseréje, ami láthatóan alaposan feladta a leckét a kivitelezőnek.
Arra viszont jó volt, hogy utána kérdezzünk, hol is tart most Vörösmarty utca és a Borostyánkő közötti terület ügye.
Nos, kezdjük a jó hírrel:
Szombathely jegyzője, Károlyi Ákos arról tájékoztatta lapunkat, hogy a „Szent Márton utca és környezete rehabilitációjának megtervezése projektelem” engedélyes és kiviteli tervei elkészültek, sőt megvan a jogerős építési engedély is.
Mi több, a polgármesteri hivataltól megkaptuk a tervet is.
Ezek szerint így fog kinézni a Szent Márton utca:
Közelebbről meg így:
Azaz rendeződik a most meglehetősen szedett-vedett kinézetű terület. A parkolókat egy oldalra csoportosítják, lesz normális sétaút, kerékpárút és megújul a növényzet is.
A város honlapján látványterveket is találtunk:
Nagyjából ennyi a jó hír, a többi már kevésbé örvendetes.
Mindenekelőtt az, hogy az építési engedély köszönőviszonyban sincs a korábbi elképzelésekkel, ami egy füst alatt rendezte volna a város minden bizonnyal legforgalmasabb közlekedési csomópontjának a helyzetét, sok zölddel, szűkebbre szabott utakkal, két körforgalommal (egyik üvegkupolás, alatta az aluljáró).
Amikor néhány évvel ezelőtt, egészen pontosan 2016-ban felbukkant a közgyűlés előtt ez a csökkentett verzió, még az előterjesztést jegyző Puskás Tivadar polgármester is úgy fogalmazott, hogy az
a meglévő városszerkezeti–közlekedési problémákat változatlanul hagyja.
Viszont:
kevesebb problémát, és kisebb költséget jelent, a fő közlekedési út alatti közműkiváltások, felújítások időben továbbtolhatók. A megvalósítás kevesebb időt vesz igénybe.
Így aztán Szent Márton utcának ezen szakasza is beáll az elszalasztott szombathelyi lehetőségek hosszú sorába, a visszatemetett Fő téri mozaiktól Savaria mozaikjai ismét a felszínen 2005. June 11. 11:29 kezdve a Berzsenyi téren
A szombathelyi Berzsenyi téren sem spórolnak a térkövekkel 2017. September 27. 21:55 át a Víztoronyig
Ez meg itt a legfrissebb terv a szombathelyi víztorony felújítására 2019. February 07. 15:10 , ahol a rövid távú pénzügyi érdekek – ha úgy tetszik: lehetőségek - szintén felülírták a stratégiai gondolkodást.
Ráadásul egyelőre az sem világos, hogy ez a mostani terv miből épül meg.
Eredetileg úgy volt, hogy a Modern Városok Programba tartozó Szent Márton Terv elemeire kormányzati támogatás jön, aztán kiderült, hogy a kormány kissé túlígérte magát, és egyelőre az sem tudtató, hogy a szombathelyi politikai váltás hogyan befolyásolja az ilyen jellegű központi adományokat.
Elvileg persze egy ekkora, láthatóan nem túl jelentős költségű beruházásnak vígan bele kell férnie a tételek közé.
Az ezzel kapcsolatos kérdéseinket elküldtük a polgármesteri hivatalnak.