Tudományos berkekben kezd konszenzus kialakulni a klímaváltozás ügyében, azaz a kutatók már nemcsak abban értenek egyet, hogy melegszik bolygónk felszíni hőmérséklete, de abban is, hogy e mögött az emberi tevékenység, főként a fosszilis energiahasználat áll.
Akit érdekel a téma, sok ezer tanulmányt, cikket talál a témakörben, amely országonként változó mértékű figyelmet kap.
Magyarországon például alig esik szó róla, a környezetvédelem kérdései leginkább politikai kontextusban jelennek meg, mint például az akkumulátorgyárak, a Fertő tó vagy a Balaton környékének a kérdései.
A klímaváltozás azonban túlmutat a környezetvédelmen. A szakemberek egy jelentős csoportja azt mondja, ha nem állunk neki azonnal drasztikusan a probléma kezelésének, az emberiségnek soha nem látott kihívásokkal kell majd szembenéznie. Mások szerint már most is késő, a vonat elment, a kérdés csak az, hogy az „ítélet napja” mikor és hogyan jön el.
Most ne menjünk bele, milyen horror-forgatókönyveket vázolnak a következő évtizedekre a kutatók, egyelőre maradjunk az alapoknál, a könnyen ellenőrizhető tényeknél.
A Magyar Meteorológiai Szolgálat az elkövetkezendő napokra 14-15 fokos nappali csúcshőmérsékleteket jelez előre, ami arra sarkallt minket, hogy megnézzük a korábbi meteorológiai adatokat.
A KSH adatbázisából kigyűjtöttük az elmúlt 50 évre vonatkozó magyarországi fagyos napok (kék) és a hőségnapok (narancssárga) számát.
A diagramból egyrészt kirajzolódik az éghajlat kaotikussága: ha az egyes éveket nézzük, hatalmas kilengéseket találunk mind a hideg, mind a forró napokat tekintve.
Igaza van tehát annak, aki azt mondja, hogy korábban is voltak a mostanihoz hasonlóan enyhe telek és forró nyarak, de ha meghúzzuk a trendvonalakat, akkor egyértelmű, hogy mi történik. És mindez azért – fogalmazzunk úgy – aggasztó, mert mindössze kurta ötven évről van szó.
És nem sok optimizmusra ad okot, ha meg is hosszabbítjuk ezeket a trendvonalakat.
Az persze jó hír, hogy a fűtésszámlánk kedvezően alakul majd a jövőben, az viszont nem annyira, hogy hatására az egész civilizációnknak megroggyanhat a térde.
Ehhez képest nem nagyon izgatjuk magunkat.