Közel felére is csökkenhetne a gázár, ha nem lett volna rezsicsökkentés

A nemzetközi gázárak felükre-harmadukra estek, piaci folyamatokból kiindulva akár 30-40 százalékkal is csökkenhetne a hazai lakossági gázár.

Ezt Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője, aki ugyanakkor azt is hangsúlyozta a Népszavának nyilatkozva, hogy a hazai lakossági tarifa szintje politikai alapú, és nagyobb súllyal eshetnek latba például a választások, mint a piaci folyamatok.

Az európai tőzsdei gázár az elmúlt egy év alatt szinte harmadára, megawattóránként 28 dollárról 10 dollár közelébe esett, aminek a vártnál melegebb idő az oka, mivel így sok gáz maradt a tárolókban.

A jövőben ugyanakkor várhatóan emelkedni fog az ár, mivel számos nagy ipari térség, így Kína vagy az EU gázigénye nőni fog. Meglepő módon ugyanakkor a globális felmelegedés növeli is a gázigényeket, mivel az egyre több klímaberendezés egyre nagyobb mennyiségű áramot igényel a gázzal is üzemelő erőművektől.

A 2013-as rezsicsökkentéssel először a gyakorlatban, majd 2016-tól a jogszabályok szintjén is megszűnt a hazai gázárak kapcsolata a nemzetköziekkel. A 2014 április 1-i 6,5 százalékos mérséklés óta a hazai tarifa nem változott, az európai tőzsdei ár jóval hosszabb ideig állt akkori szintjénél olcsóbban, mint drágábban. Ez az állami MFGK-nál okoz többlethasznot, illetve ennek következtében 2018-ra közel százmilliárdos tartalék gyűlt fel a cégnél.

Ez az összeg azóta csökkent, majd ismét emelkedett, de a lap szerint nem zárható ki, hogy ebből a tartalékból az önkormányzati választásokra az Orbán-kabinet újabb, egyszeri, az emberektől eddig elvont összegek töredékére rúgó „árkedvezménnyel” kedveskedik.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság