Lehet, hogy az egyház menti meg a váti iskolát, de cserében vinné a nemesbődi óvodát is

Akárhogy alakul a helyzet, az már biztos, hogy nem lesz könnyű megoldása a Vas megyei egyenletnek.

„Sok mindent beszélnek, nem kell mindent elhinni. Az biztos, hogy a nemesbődi önkormányzat még semmilyen döntést nem hozott, és egyelőre nem is szeretnék többet mondani erről.”

Így nyilatkozott lapunknak Zsizsik Katalin Nemesbőd polgármestere, amikor arról kérdeztük, igaz-e a hír, hogy a legújabb forgatókönyv szerint a váti iskolával együtt a település óvodája is a katolikus egyházhoz kerülne.

A településvezető óvatossága annyiban érthető, hogy sokismeretlenes egyenletről van szó, ráadásul folyamatosak a változások az ügyben.

Mi a gond a váti iskolával?

A váti iskolával az a gond, ami oly sok más kistelepülési iskolával: kevés a gyerek. A törvényi szabályozás értelmében 14 fő alatt nem lehet általános iskolai osztályt működtetni, márpedig ennek a kritériumnak egyetlen váti osztály sem felel meg. Így a Szombathelyi Tankerületi Központ kötelessége, hogy javaslatot tegyen a Belügyminisztériumnak a felső tagozat megszüntetéséről. Ez meg is történt „Feltépik a gyökereinket” - Két Vas megyei iskola felső tagozata került végveszélybe March 19. 20:35 .

A váti iskola gyerekhiánnyal küzd, és ezzel nincs egyedül
Mészáros D. Zsolt

Abba most ne menjünk bele, hogy Magyarországon miért nincs minisztériuma az oktatásnak, ahogy abba sem, hogy miért 14 fő a határ, inkább elevenítsünk fel a március közepi váti szülői fórumot „Feltépik a gyökereinket” - Két Vas megyei iskola felső tagozata került végveszélybe March 19. 20:35 , ahol Fodor István tankerületi igazgató szembesítette a helyzettel a szülőket, akik aláírásgyűjtésbe kezdtek a Táplánszentkereszthez tartozó tagiskola bezárása ellen.

Akkor az is elhangzott, hogy a Belügyminisztérium május végén hozza meg a végleges döntést az iskola sorsáról, addig arra kérik a szülőket, hogy bizakodjanak és ne keressenek új iskolát a gyerekeknek.

„Szerintem nem kellene szervezkedniük sem a szülőknek, sem másoknak, mindenkinek meg kellene várni a május végi döntést és nem feleslegesen szítani a kedélyeket” – mondta lapunknak az egyik helyi lakos, akit arról kérdeztünk, valóban újabb aláírásgyűjtés indult-e, ezúttal az egyház szerepvállalása ellen?

De hogyan jön az egyház a képbe?

Van, aki úgy tudja, helyi képviselők, mások szerint magasabb politikai körök keresték meg a szombathelyi püspökséget azzal a kéréssel, hogy vegye át az iskolát, merthogy már most tudni lehet, hogy a Belügyminisztériumot nem hatották meg a szülői aláírások. A vátiak pedig mindenképpen meg akarják tartani az iskolát, ami nemcsak a múlt, hanem a jövő szempontjából is fontos, hiszen Szombathelyről több fiatal család is azért választotta a települést a CSOK igénybevételére, mert van iskolája.

„Szerintem egy kereszt elfér a osztálytermek falára, nem hiszem, hogy ez bárkit zavarna, ha az iskola léte a tét” – közölte egy szülő, aki hallott az egyház lehetséges szerepvállalásáról.

Többen is úgy tudják, hogy folynak a tárgyalások, de a részletekben nem sikerült megállapodni. Csakhogy ezek a részletek nem is annyira részletek.

Az egyház vinné a szomszédos község óvodáját is

Ha csak a váti iskoláról lenne szó, talán egyszerűbb lenne a helyzet, de az eseményekre rálátással lévő forrásaink egységesen azt állítják, a Szombathelyi Egyházmegye élénken érdeklődik a szomszédos Nemesbőd óvodája iránt is.

Ez első hallásra meghökkentőnek tűnik, pedig van rá magyarázat. Az öt Vas megyei község (Vát Nemesbőd, Salköveskút, Vasszilvágy és Vassurány) közösen működteti az iskolát és az óvodát, így azok valamennyire egységet alkotnak.

Egy "nyereséges" óvoda részben kompenzálná a kis létszámú iskola működtetését.

Annyiban ugyanis más a két intézmény helyzete, hogy a nemesbődi óvodának „jól megy”, egyáltalán nincsenek gyermekgondjai. De ez azt is jelenti, hogy a településnek egyáltalán nem érdeke, hogy átadja az intézményt az egyháznak.

Több nemesbődi lakos szerint nemcsak a település vezetése, de a szülők sem örülnek az ötletnek, merthogy „a fiatalok nem szedik szét a templomot a vasárnaponként”.

Egy olyan lehetséges forgatókönyvről is hallottunk, hogy a minisztérium még egy évig finanszírozná a váti iskolát, és az egyház csak 2025 szeptemberében lépne színre. Már, ha komolyan gondolja az iskola átvételét és az érintett feleknek sikerül megállapodni az óvoda sorsáról.

Most már csak az lehet a csavar a történetben, ha május végén a Belügyminisztérium mégis kedvező döntést hozna az állami finanszírozásról.

Lapunk a cikk megjelenéséig nem érte el a váti polgármestert, a püspökség pedig egyelőre nem kívánt a felvetéseinkre reagálni.

Takácsné Pálhegyi Beáta, a Szombathelyi Tankerületi Központ igazgatóhelyettese pedig ennyit írt megkeresésünkre:

„A Táplánszentkereszti Apáczai Csere János Általános Iskola Váti Tagintézményének esetleges egyházi átvételéről Tankerületünk a Szombathelyi Egyházmegyétől hivatalos értesítést, írásbeli megkeresést nem kapott.”

2023-as kampányunkban azt ígértük, hogy több tényfeltáró, oknyomozó cikket és dokumentarista videót készítünk nektek. Ez a cikk is a ti segítségetekkel született meg.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

„Feltépik a gyökereinket” - Két Vas megyei iskola felső tagozata került végveszélybe

A szombathelyi tankerületi igazgató 150-200 szülővel nézett szembe Váton, akik 1500 aláírást tettek elé.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet