Elbląg a Varmia-mazúriai vajdaság legnagyobb kikötője, járási jogú város, az elblągi járás székhelye. Az egyik legnagyobb város Észak-Lengyelországban, az Elbląg folyó torkolatánál, ahol a Visztula-öbölbe ömlik. Gdańsktól 50 km-re, délkeletre fekszik. Fontos gazdasági és kulturális központ, valamint vasúti és közúti csomópont. Lakosainak száma megközelítőleg 120.000.
A várost először 1237-ben említik Elbing néven, amikor a Teuton Lovagrend a közeli folyó partján erődöt épített. A vár ezt követően a teuton rendmesterek hivatalos székhelyéül szolgált. 1241-ben városi jogot kapott.
A Hanza-szövetség tagjává vált, ami hozzájárult a város gazdagodásához, közvetlen összeköttetése lett más fontos kikötőkkel, mint Gdańsk, Lübeck és Amsterdam. Elbląg 1454-ben vált Lengyelország részévé. Az 1600-as években a svéd csapatok kétszer is elfoglalták a várost, majd 1772-ben Poroszország része lett, amikor kereskedelmi jelentősége csökkent, egészen az iparosodás koráig, ami a XIX. században zajlott. Ekkor épült meg a híres Elbląg-csatorna. A II. világháborút követően ismét Lengyelországhoz került.
Elbląg nyüzsgő város, turisztikai központ, számos történelmi emlékkel rendelkezik. Egyetemi és pénzügyi központ, de arról is híres, hogy itt található az ország legnagyobb sörfőzdéje is. Az Elbląg-csatorna Lengyelország egyik hivatalos nemzeti történelmi emlékműve.
A fenti ismertető a csütörtöki közgyűlésre készült anyagban olvasható, Szombathely ugyanis testvérvárosi kapcsolatot akar kötni a lengyel várossal.
Az anyagból kiderül, hogy a testvárvárosi kapcsolat már 2018-ban felmerült, amikor Jerzy Snopek, Lengyelország budapesti nagykövete Puskás Tivadar akkori polgármesterrel tárgyalt. Elblag küldöttsége 2019-ben, Savaria Karneválon járt Szombathelyen, amikor mindkét fél megerősítette a kapcsolat kiépítésének szándékát.
A következő két évben pandémia lelassította a folyamatot, de 2020 augusztusában Nemény András polgármester fogadta Jerzy Snopek nagykövetet, ahol megállapodtak, hogy a járvány után folytatják az egyeztetéseket.
Május 5-7-ig Szombathely vendége lesz Witold Wróblewski polgármester és Elblag küldöttsége, a tervek szerint ekkor írják alá a testvérvárosi megállapodást. Ehhez azonban csütörtökön a szombathelyi közgyűlésnek hozzá kell járulnia.
Szombathely 16 testvér- és három baráti városa
Szombathelynek jelenleg 16 testvérvárosa van. Vannak köztük olyanok, amelyekkel élő a kapcsolat, és vannak, amelyekkel csak jelzésértékű.
Szuhai Viktor, az önkormányzat külkapcsolatokért felelős tanácsnoka kérdésünkre azt mondta, valóban változó intenzitással működnek ezek a kapcsolatok. van, ahol aktív, és sok területet érint, és van, ahol gyakorlatilag nem működik.
A testvérvárosi kapcsolatokat a jelenlegi városvezetés örökölte, egyébként 30 év alatt kötöttek ennyi kapcsolatot. Szuhai felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak nálunk, de a testvérvárosoknál is változik a városvezetés, van, akiknek fontosabbak a külkapcsolatok, és vannak, akik nem is foglalkoznak vele.
De éppen a folyamatos változás miatt, a szombathelyi városvezetés igyekszik megtartani a működő, és feléleszteni a nem működő kapcsolatokat. Az biztos, hogy a jelenlegi városvezetés nem szüntet meg egyetlen testvérvárosi és baráti kapcsolatot - mondta a tanácsnok.
Szombathely testvérvárosai:
Baráti városok: