Médiahelyzet Magyarországon - Megfőtt békaként ülünk a saját levünkben

Elromlottak a dolgok, és most már a visszaút is kérdéses.

Az ismert történet szerint, ha egy békát forró vízbe dobnak, az azonnal kiugrik, mert érzi a veszélyt. Ha viszont hideg vízbe helyezik, amelyet lassan melegítenek, a béka nem veszi észre a fokozatos hőmérsékletemelkedést, és végül szép békésen megfő, mert túl későn reagál a változásra.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

Ez a metafora jutott eszembe a Transparency International Magyarország és Francia Intézet által közösen rendezett kerekasztal-beszélgetésen, amelyet az utóbbi helyszínen tartottak.

Az eseményre mindegy félszázan voltak kíváncsiak.

Az előadóterem asztalánál Alexandra Colineau tényfeltáró újságíró, az „Affaires sensibles” című magazinműsor egyik készítője, Inès Bernard, az Anticor nevű francia antikorrupciós szervezet munkatársa, Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője és Polyák Gábor tanszékvezető egyetemi tanár, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője foglalt helyet. A mintegy másfél órás beszélgetést Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezetője moderálta.

Azt, aki ismeri a magyar médiaviszonyokat, nagy meglepetés nem érte az elhangzottak kapcsán, hiszen ebben élünk.

Ami igazán megdöbbentőre sikerült, az a francia vendégek helyzetjelentése.

Persze, ott sem fenékig tejfel az élet, arrafelé is ezerrel nyomul a populizmus, önjelölt milliárdosok vásárolják fel a sajtóorgánumokat és ott sem mennek a szomszédba egy kis korrupcióért a politikusok.

De ezzel együtt is mellbevágó, hogy mind a két francia vendég arról számolt be, hogy náluk összességében javult a média helyzete, egyre többen érdeklődnek az oknyomozó anyagok iránt és egyre szabadabbak a működésük körülményei.

Alexandra Colineau arról mesélt, hogy ő legtöbbet az állami médiának dolgozik, ami nemcsak a teljes függetlenséget, de a stabil anyagi hátteret is jelenti. Műsorában korrupt politikusokat, csaló cégeket buktat le, érzékeny társadalmi jelenségeknek megy utána.

Merthogy Franciaországban úgy tartják, hogy a hiteles információhoz való hozzájutás a közjó része, mint teszem azt az úthálózat, az oktatás vagy az ivóvíz, ezért az állam sokat áldoz erre a célra, beleértve az iskolai oktatást, ahol igyekeznek a diákokat felkészíteni a dezinformáció elleni harca is.

Alexandra Colineau egy-egy témán akár fél évet is dolgozik, hogy aztán a műsoráról beszéljen a fél ország.

Persze, eddig is tudtuk, hogy valami nem okés abban az országban, ahol a közmédia betegesen harsogja a kormánypropagandát és az orosz narratívát, ahol gátlástalanul mennek milliárdok a baráti médiákhoz, ahol Szuverenitásvédelmi Hivatallal fenyegetik a kritikus sajtót, de hogy milyen messzire sodródtunk az európai fővonaltól, azzal most nagyon keményen szembesültünk a Francia Intézetben.

Egy magyar médiaállapotokkal kapcsolatos kérdésre a franciák azt mondták, nagy meglepetés nem érte őket az este, esetleg néhány érdekes részletre csodálkoztak rá.

Mi pedig úgy éreztük magunkat, mint a békák abban a bizonyos forró vízben. Szép lassan megfőttünk, és az is kérdés, ki lehet-e mászni a fazékból.

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Vélemény